רשות החדשנות פרסמה קול קורא משותף לישראל, אוסטריה, צרפת, גרמניה, פולין, שווייץ ובריטניה לפרויקטים במחקר, פיתוח וחדשנות לייצור מתקדם בתחום הפוטוניקה עם פוטנציאל שוק גבוה באירופה. ההצעות יתמקדו בשילוב טכנולוגיית פוטוניקה בתהליכי ייצור ו/או במוצרים כדי לשפר אותם. 
הפרויקטים נדרשים להיות חדשניים, כרוכים בסיכון טכנולוגי ולמטרות אזרחיות בלבד. תוצאות הפרויקט נדרשות לתרום לפיתוחם של מוצרים מסחריים, אפליקציות ו/או שירותים מבוססי טכנולוגיה. תוצאות המחקר והפיתוח צריכות לשפר תהליך ייצור ו/או מוצר עם פוטנציאל שוק גבוה באחת או יותר משבע המדינות או במדינות אחרות באירופה.
 

קול קורא לפרויקטים לשיפור מוצרים ותהליכים בייצור מתקדם בתחום הפוטוניקה

מאת יחיאל ינאי    פורסם: 6.6.2019
תוצאות המחקר והפיתוח צריכות לשפר תהליך ייצור ו/או מוצר עם פוטנציאל שוק גבוה באחת או יותר משבע המדינות או במדינות אחרות באירופה.
טכנולוגיות פוטוניקה כוללות מיכון לייזר, הדפסת תלת-ממד, סינטור בעזרת לייזר סלקטיבי, Photonic Curing, בקרה אופטית בתהליכי ואנליזת ייצור, חישה והדמיה תלת ממדית כולל הדמיה ספקטרלית והיפר-ספקטרלית, הדמיה בגלים מילימטרים,   LIDARוליתוגרפיה.
 
תעשיות שבהן ניתן לשלב טכנולוגיית פוטוניקה לייצור מתקדם כוללות את הסקטורים הבאים: אלקטרוניקה ורכיבי מחשבים; הנדסה אלקטרו-מכנית; תחבורה וייצור רכב לרבות רכבים לתחרויות ספורטיביות, אווירונאוטיקה וחלל; תעשיות חומרים, כימיה ופארמה; בקרת מזון; טכנולוגיות הנדסת בטיחות ובקרת איכות וטכנולוגיות ייצור שונות.
על הצעות לכלול לפחות שני ארגונים מלפחות שתי מדינות מהשבע. בישראל זכאיות להגיש חברות תעשייתיות ומסחריות הרשומות בארץ, עם יכולות מחקר ופיתוח. מכוני מחקר ואוניברסיטאות מישראל יוכלו להצטרף רק כקבלן משנה לחברות ישראליות.
שווי הפרויקט כולו יהיה בין 750 אלף יורו ועד 2 מיליון יורו. שיעור המענק לחברות ישראליות יהיה בערך של עד 50% מחלקן בתקציב הפרויקט שאושר. ארגון יחיד או מספר ארגונים מאותה מדינה לא יוכלו לקבל יותר מ-75% מהתקציב הכולל לפרויקט. ההצעות ייבחנו ע"י ארגון EUREKA ועל ידי המדינות של הארגונים השותפים להצעה.