רובוטים מייצרים מקומות עבודה

מאת אבישג אשר       פורסם: 2.5.2018
מחקר חדש של המרכז לחקר הכלכלה האירופית (ZEW), שנעשה עבור המשרד הפדרלי הגרמני לחינוך ולמחקר (BMBF), מוצא שלא רק שרובוטים תעשייתיים אינם פוגעים בשיעור התעסוקה, אלא שהם אף מגבירים אותו. לדוגמה: צפיפות הרובוטים בתעשייה הגרמנית היא השלישית בגודלה בעולם, עם 309 רובוטים ל-10,000 עובדים. ועם זה, מספר המועסקים בגרמניה הגיע ל-44 מיליון בשנת 2017, הנתון הגבוה ביותר מאז איחוד גרמניה. ההתפשטות המהירה של הרובוטים התעשייתיים לא גרמה לירידה בנתוני התעסוקה וכיום נוצרות משרות חדשות בכוח העבודה לצד אלה שמתבצעות על ידי מכונות.
 
"תוצאות המחקר של ZEW על שוק העבודה מאשרות את מה שאנו רואים בכל המדינות התעשייתיות המובילות בעולם", אומר ג'ונג'י צודה, נשיא ארגון הרובוטיקה הבינלאומי (IFR), "המודרניזציה של הייצור מעבירה את העבודה המסוכנת, הלא-בריאה והמונוטונית למכונות. ברוב המכריע של המקרים רק תחומים מסויימים של העבודה במפעל הופכים לאוטומטיים ולא כל קשת הביצועים של העובד".
המחקר מעלה' כי לאורך חמש השנים האחרונות הוחלפו 5% מהעובדים על ידי מכונות, ואולם צמצומים אלה הושלמו על ידי יצירת משרות חדשות שלא היו קיימות לפני כן. בגרמניה, העלייה בשימוש ברובוטים איפשרה צמיחה של היקף התעסוקה ב-1%, ונראה כי התפתחות זו צפויה להימשך גם בעתיד: בהתבסס על פרטים שמסרו החברות שנסקרו, החוקרים מעריכים כי האוטומציה והדיגיטליזציה בתעשייה יניבו עלייה של 1.8% בתעסוקה עד שנת 2021.

התפתחות זו עולה בקנה אחד עם הניסיון שנצבר מאז שנות ה-90 עם כניסתן המאסיבית של מערכות מחשב. התרחבתו של ענף טכנולוגיית המידע (IT) בקרב חברות רבות אכן הפך חלק מהמשרות המסורתיות למיותרות אבל על פי חישובים של ZEW, מ-1995 עד 2011 התעסוקה בענף זה עלתה בקרוב ל-0.2% מדי שנה.
 
בית הספר לכלכלה של לונדון (LSE) פרסם לאחרונה מחקר בשם "רובוטים בעבודה" על השימוש ברובוטים תעשייתיים ב-17 כלכלות מפותחות בין השנים 1993 ו-2007. ראש המחקר, גיא מייקלס, סיכם את הממצא העיקרי ואמר: "הפרודוקטיביות השתפרה בכ-15% בזכות השימוש ברובוטים תעשייתיים. בו בזמן, שיעור העובדים בעלי המיומנות הנמוכה והשכר עלה קלות. לרובוטים תעשייתיים אין כל השפעה משמעותית על המספר הכולל של העובדים".

לעיון במחקר של ZEW
עובדים ורובוטים על רצפת הייצור: הרובוטים רק מוסיפים ועבדים                                                       צילום: IFR