רובוטים שיתופיים הפכו למערכות ריתוך אוטומטיות יעילות המחליפות את הרתכים האנושיים

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 19.2.2020
על פי התאחדות הרתכים האמריקנית, עד שנת 2024 יהיו חסרים בארה"ב 400 אלף רתכים. הגיל הממוצע של רתך אמריקאי עומד כיום על 55, ורק כ-20 אחוז מהרתכים שם מתחת ל-35. גם בישראל המצב דומה. "המקצוע הזה הולך ונעלם ומפעלים בכל התעשייה מתחילים להרגיש את הלחץ", אומר זיו שדה, סמנכ״ל השיווק של חברת סו-פאד, ״ניסויים של הכנסת רובוטים תעשייתיים רגילים כתחליפים לרתכים האנושיים לא הצליחו, ונראה כי הפתרון כיום נמצא בתחום הקובוטים (הרובוטים השיתופיים). יותר ויותר יזמים וחברות מובילות בתעשייה עושים שימוש בפתרונות של חברת Universal Robots. השימוש בהם קל במיוחד ובאחרונה פותחו מגוון כלים שהופכים את הקובוטים למערכות ריתוך אוטומטיות שמשתלם מאוד להפעילן״.
לדברי זיו שדה, ה-BotX Welder, למשל, שעושה שימוש בקובוט UR10e, מפגין תכנות קל ופשוט באמצעות אפליקציה שרצה על כל סמארטפון. ״אין שם עלויות התקנה והניטור של ההפעלה נשלט מהענן. המודל שלהם הוא תשלום על פי שעות העבודה וזה חידוש מרענן״.
 
Vectis Automation שגם הוא עושה שימוש בקובוט של UR הוא פתרון ריתוך נייד, בטוח וקל בשימוש ואילו ה- Snapcut מאפשר ליצרנים לחתוך בברזל רכיבים בצורות תלת מימדיות, וכל זאת בלי ידע מוקדם בתכנות. ״זהו תחליף אלטרנטיבי נוח מאוד שמחליף הליך שנעשה כיום בעיקר באופן ידני".
קובוטים מבצעים עבודות ריתוך. באדיבות: Universal Robots