רובי גינל: "הממשלה הבאה תהיה חייבת להכיר בתעשייה 4.0 כמנוע הצמיחה של המשק"

מאת אבישג אשר       פורסם: 2.2.2019
מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, אומר כי הממשלה איחרה להכיר במהפכה התעשייתית הרביעית. בריאיון לעיתון גלובס אמר גינל: "תוכנית נטו תעשייה היא צעד בכיוון, אבל לא מספיק. הממשלה הבאה תהיה חייבת להבין שהתעשייה הישראלית היא מנוע הצמיחה של המשק, ולכן יש לתגבר משמעותית תקציבים לעידוד השקעות, להטמעת רכיבים לייצור מתקדם ולמחקר ופיתוח".

התאחדות התעשיינים ביצעה סקר שמראה, שמפעלים רבים נמצאים בפיגור טכנולוגי ולא עומדים בסטנדרטים בינלאומיים של ייצור ותחרות. כתוצאה מכך המפעלים מתנהלים בפיריון נמוך וכושר התחרותיות שלהם נותר חלש. הסקר אמנם מראה כי כ-50% מהמפעלים מתכננים מעבר לתעשייה 4.0 וייצור מתקדם ואולם תעשיינים רבים אחרים טוענים כי קיימים חסמים רבים שמקשים עליהם את המעבר. 38% ממשתתפי הסקר לא הכירו את נושא המעבר לייצור מתקדם. הסקר נערך בנובמבר 2018 בקרב כ-200 חברות מכל ענפי התעשייה.
המפתח הוא פיריון

התעשייה המסורתית בישראל סובלת מבעיית פיריון נמוך, עם פער של 25% בין לעומת הפיריון הממוצע במדינות ה-OECD. הפערים בין ישראל למדינות המפותחות באים לידי ביטוי בעיקר בתעשיות המסורתיות. הערך המוסף הגולמי הממוצע לשעת עבודה בתעשייה במדינות ה-OECD הוא 56 דולר, בעוד שהממוצע בתעשייה הישראלית עומד על 40.5 דולר בלבד. בפילוח לפי ענפים מתגלה פער גדול אף יותר. בתעשייה העילית המעורבת שעת עבודה ממוצעת עומדת על 39.7 דולר, בתעשייה המסורתית המעורבת 32.4 דולר ואילו בתעשייה המסורתית המצב קשה הרבה יותר - 26.9 דולר.

הבעיה היא שקיים פער גדול במעבר לייצור מתקדם בין התעשיות הישראליות לבין התעשיות באירופה ובארה"ב. הסיבה העיקרית היא תגובה מאוחרת מצד ישראל למגמה שמאפיינת את התעשיות בעולם במהלך העשור האחרון. בעוד שגרמניה ומדינות נוספות באירופה כבר החלו להיערך לקראת המהפכה התעשייתית הרביעית בתחילת העשור, בישראל החלו להיעשות פעולות בנושא רק במהלך השנתיים האחרונות, ובעיקר עם פרסום תוכנית "נטו תעשייה".

בהתאחדות התעשיינים ובמשרד הכלכלה פועלים להגדלת הפיריון בתעשייה. בנוסף לייצור המתקדם מתכננים כאן הצגת פתרונות נוספים לצמצם משמעותית פחתים, להוריד עלויות תפעול ועוד, והכל במטרה לשפר את כושר התחרות של התעשיינים הישראלים מול שווקים מחו"ל.

משרד הכלכלה פועל כעת להקמת ועדה חדשה שתבחן בחודשים הקרובים מהלכים להעלאת רמת הפריון בתחום המסחר והשירותים. בראש הוועדה יעמדו סמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה, מיכל פינק, והמשנה לשעבר לנגיד בנק ישראל, הפרופ' צבי אקשטיין. הרכב הוועדה ייקבע בשבועות הקרובים. על פי הערכות, בדיוניה ייקחו חלק נציגים מהארגונים היציגים בתחום המסחר, כמו גם המועצה לכלכלה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר ובנק ישראל.
מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל.                                                                                                 צילום: יח"צ
כ-25% מהמשיבים בסקר אמרו כי החסמים שמונעים מהם לעבור לייצור מתקדם הם היעדר ידע והבנה בכל הקשור למהפכה התעשייתית הרביעית. שיעור דומה משיבים טענו כי הטכנולוגיה במפעל שלהם אינה מתאימה לחדשנות תעשייתית. 46% ממשתתפי הסקר אמרו כי תמריצים ממשלתיים יעודדו את האצת המעבר לייצור מתקדם ו-25% מהם ציינו כי הגברת המודעות והנגשה של ידע  יסייעו לקידום הנושא.

כמחצית ממשתתפי הסקר אמרו כי הם נערכים למעבר לייצור מתקדם או נמצאים בתהליכי מעבר כבר עתה. הצעדים העיקריים שננקטים במפעלים אלה הם מיקוד ההשקעות בייעול התהליכים על רצפת הייצור ושיפור המערכים הלוגיסטיים, אלא ש-10% בלבד דיווחו על מעבר בפועל לייצור מתקדם. המחצית השנייה של הנשאלים אמרו כי עדיין לא השקיעו לקראת מעבר לייצור מתקדם  ואינם מתכוונים לעשות כן בשנה הקרובה.