רכיבים מודפסים למנועים בתעשיית המזל"טים, המטוסים והאופנועים – חיסכון במשקל ובזמן ייצור

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 11.8.2019
באמצעות מדפסת תלת מימד של החברה האיטלקית Roboze הצליחה חברת SkyBox Engineering לייצר מערכת של דימרים המסייעת להפחית את הרטט שנגרם על ידי מנוע המזל"ט. החלקים המודפסים הופקו בעזרת חומר פוליאמיד מלא בסיבי פחמן (פחמן PA). בהשוואה לשיטות ייצור מסורתיות השיגה SkyBox הפחתה משמעותית בזמן הייצור ובמשקל הרכיבים. 
"הדפסת תלת מימד מאפשרת לנו לבנות חלקים פונקציונליים עם צורה מורכבת", מדגיש וינצ'נזו ביננטה, מהנדס ב- SkyBox. החברה הוקמה על ידי קבוצת חוקרים מהמחלקה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל באוניברסיטת פיזה המתמקדים בפיתוח כלים ומתודולוגיות עיצוב חדשות כדי לספק פתרונות ושיפורים חדשניים במוצרים אווירונאוטיים קיימים.
 
במקרה הספציפי הזה, SkyBox הטמיעה את טכנולוגיות ההדפסה התלת-ממדית של Roboze כדי לעדכן את מתודולוגיות העיצוב ואת טיפוס האב-טיפוס של דגמי המזל"ט שלה. החוקרים הצליחו להפחית את המשקל ב- 25 אחוזים ולהקטין את זמן הייצור הכולל ב -20 אחוזים. לדבריהם, החיסכון שהושג לא יכול היה להיות אפשרי על ידי ייצור החלקים באלומיניום בשיטות הייצור המסורתיות. "הרכיב חזק כמו מתכת, קל כמו פולימר", מדגישים בחברה.
חלקים מודפסים למזל"ט
צילינדר מודפס למנוע מזל"ט
גם במטוסים ואופנועים
החברה הבריטית Renishaw, יצרנית מדפסות תלת מימד במתכת, שיתפה פעולה עם החברה האמריקאית Cobra Aero במטרה לייעל את תהליכי התכנון שלה עבור מנועי מטוסים ואופנועים. לדברי שון הילברט, נשיא קוברה אירו, "כך מתאפשר לנו להאיץ את תהליך הייצור ולייצר עיצובים שלא יתאפשרו באמצעים קונבנציונאליים".

Cobra Aero מתמחה בייצור והרכבת מנועים ורכיבי מנוע מדויקים. כדי לשפר את הפונקציונליות של הצילינדר למנוע המל"ט שלה בחרו לייצר רכיב זה בהדפסת תלת מימד. לדברי נשיא החברה, "שיפור ביצועי הצילינדר ישפר גם את הביצועים הכוללים של המנוע".

התכנון המחודש של הצילינדר והדפסתו בתלת מימד הגבירו את זרימת האוויר והפחיתו את משקל המל"ט. לדברי סטיבן אנדרסון, מנהל פיתוח עסקי ב- Renishaw, "באמצעות ייצור תוספי מתכת, Cobra Aero הצליחה לייצר רכיבים מורכבים שמניבים ביצועים טובים יותר מאשר בטכניקות ייצור רכיבים קונבנציונליות".