חברת Turbine Jet מייצרת להבים למנועים של מטוסי סילון במפעלה, שבאזור התעשייה מגדל תפן שבגליל. החברה, שכל מוצריה מיועדים ליצוא, החלה את דרכה כמחלקה בתוך חברת טכנולוגיית להבים וב-2014 נרכשה ע"י Pratt & Whitney האמריקאית, יצרנית מנועי המטוסים הגדולה בעולם.

אחרונה התקינה החברה את מערכת PIM של חברת Visual Factories הישראלית ומאז חל מהפך בהתנהלות הייצור במפעל. אומר רן מצר, מנהל התפעול במפעל: "בעבר, על אף המידע הרב שנאסף מקווי הייצור, הוא שימש לניתוח בדיעבד ולא היה זמין ונגיש לשיקוף המתרחש בקווי היצור בזמן אמת. מאז שהטמענו את מערכת PIM אני רואה את כל מה שקורה במפעל, חי את קו ייצור, כל מכונה, בכל רגע נתון. המערכת מציגה לעובדים בקו את הנתונים בצורה ויזואלית, מנפיקה דוחות למנהלים המקשרים בין ייעול התפעול לשורת הרווח ושופכת אור על הנקודות בהן התפעול צריך להשתפר. המערכת דוחפת אותנו לשפר ולשמר את הפריון במפעל ברמה גבוהה. כל זאת, מבלי שנידרש להטמעה מורכבת או להשקעה גדולה".

רן מצר: "אני רואה את כל מה שקורה במפעל, חי את קו ייצור, כל מכונה, בכל רגע נתון" 

מאת אבישג אשר       פורסם: 6.2.2018
לדברי מצר הביאה הטמעת מערכת PIM לבניית שפה חדשה, לפיה עובדים ומנהלים פועלים יחד בשקיפות לעמידה ביעדים תפעוליים ואם יש בעיות הן מיד מוצפות ודורשות מענה בזמן אמת. "המידע נמצא כל הזמן מול העיניים, בכל בוקר אנו מקבלים דוחות מפורטים ובדוח החודשי יכולים לראות איך כל המאמצים מתבטאים בשורה התחתונה", אומר מצר.
איסוף נתונים אוטומטי ממכונות הייצור ונערכת אנליזה של הנתונים, ואלו מוצגים בצורה רציפה בזמן אמת באמצעות מסכים, מחשבים וסמארטפונים של פועלי הייצור, שכבת ניהול הביניים ושל שכבת ניהול הבכירה במקביל. המערכת של Visual Factories מנפיקה ושולחת דוחות אנליטיים מרוכזים בתדירות יומיומית וחודשית. היא מציגה מידע ויזואלי בזמן אמת לעובדים ולמנהלים במפעל, כולל תובנות והמלצות להחלטות ופעולות ניהוליות.

חברת Visual Factories היא חברת סטארט-אפ, אשר הוקמה במטרה להנגיש SMBS אל עולם התעשייה החכמה. מועסקים בה כ-10 עובדים במשרדים בתל אביב ובעין חרוד. החברה תציג את המיזם שלה בכנס תעשייה חכמה הקרוב, אשר יתקיים ב-25 באפריל במכללה האקדמית להנדסה בראודה, בכרמיאל.
בכנס יוקדש מושב מיוחד לנושא סטרטאפים ויצרני מערכות - אתגרים והזדמנויות בתעשייה חכמה. לדברי עופר פרידמן, אחראי קשרי תעשייה-אקדמיה במכללה, סביב המכללה ניבנה אקו-סיסטם הכולל את התעשייה בצפון ובכלל, וחברות טכנולוגיה וסטרטאפים מוכווני תעשייה.

בראודה תספק פתרונות לתעשייה, ביניהם הנגשת טכנולוגיות וחברות סטרטאפ המתאימות לאותו המפעל או החברה. 
זהו כנס תעשייה- אקדמיה השמיני, שיערך בקמפוס בראודה בכרמיאל, והפעם הוא יוקדש לתעשייה החכמה, תעשייה 4.0. הייעוד של בראודה הינו קידום החדשנות והפריון בתעשייה ובכוונתה להוות מכון מחקר יישומי עבור תעשייה זו.
רן מצר, מנהל תפעול Turbine Jet
הדוגמה של מפעל Turbine Jet מאפיינת בעייה איתה מתמודדים מפעלים רבים - יעילות תפעולית לא מיטבית. למשל, משך הזמן שבו מכונות עומדות ללא שימוש, מכביד ופוגע ברווחיות הכוללת של המפעל. המפעלים מודעים להכרח להתייעל אך מתקשים להשקיע את הכסף, הזמן והמאמץ הדרושים, כי הם טרודים בפתרון הבעיות המיידיות. 
בקרב מפעלים גדולים ברחבי העולם הפתרון פשוט יותר: רבים מהם צפויים להטמיע בשנים הקרובות תשתיות טכנולוגיות יקרות מתחום תעשייה 4.0 ואינטרנט תעשייתי של הדברים (IIOT) , שיהפכו אותם ליעילים ותחרותיים יותר.

מפעלים קטנים ובינוניים זקוקים לפתרון התפור למידתם, על מנת להישאר תחרותיים, כך אומר
מתי טיאנו, מנכ"ל Visual Factories. הפתרון שהוא מציע הוא מערכת PIM - Performance Improvement Management - מבוססת ענן, אותה ניתן להתקין על קווי ייצור קיימים, לשפר את יעילות המפעל וכך לאפשר כניסה מדורגת לתעשייה חכמה 4.0.

מערכת PIM מתאימה למפעלי ייצור של חלקים בדידים בתעשיות ממגוון תחומים כגון מתכת, פלסטיק, אלקטרוניקה ואריזות. PIM נועד לסייע למפעלים לשפר את יעילות התפעול שלהם ואת רווחיות המפעל על ידי חיבור בין אנשים, משאבים ומידע בזמן אמת. בעזרתו מתבצע 
מתי טיאנו, מנכ"ל Visual Factories