רשות החדשנות הודיעה היום, כי במטרה לעודד פעילות מו"פ בפריפריה ולסייע לחברות בתחום הביוטכנולוגיה, החליטה המועצה של רשות החדשנות בישיבתה האחרונה, לבצע תיקונים במסלול הטבה מס' 3 – חממות טכנולוגיות.

המדען הראשי ויו"ר המועצה ד"ר עמי אפלבאום הסביר, שרשות החדשנות חרטה על דגלה לעודד צמיחה, להגדיל את הפריון ולקדם חדשנות טכנולוגית במטרה להשיג שגשוג כלכלי בישראל. חיזוק והרחבת מעגלי היזמות, החדשנות ופעילות מו"פ בפריפריה הם חלק חשוב בהשגת המטרה ולפיכך אישרה המועצה שורת צעדים שנועדו להגביר את פעילות המו"פ המתבצעת בפריפריה במסגרת תכנית החממות.

רשות החדשנות מגדילה את התמיכה בחממות טכנולוגיות

מאת אבישג אשר    פורסם: 29.12.2017
במטרה לעודד פעילות של חדשנות ומו"פ בפריפריה, רשות החדשנות תאשר במסגרת הזיכיון הקיים לחממות טכנולוגיות לפתוח שלוחות באזורי פיתוח א'. תקציבן של חברות חממה שיפעלו באזור פיתוח א' יוגדל בסך של כ-500,000 שקל לחברה. תקציבן של חברות בתחום הביוטכנולוגיה יוגדל ב 1,000,000 שקל.
השר אלי כהן והמדען הראשי ד"ר עמי אפלבאום                                          צילום: דוברות משרד הכלכלה והתעשייה
אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, אמר: "המסלול של רשות החדשנות לתמיכה בחממות באזורי פיתוח א' הינו כלי נוסף ביישום המדיניות הממשלתית לקידום ההיי-טק בפריפריה ויצירת סביבה תומכת לסטרטאפים מקומיים במימון ממשלתי"

רשות החדשנות תאפשר לחממות, באישור מראש, להקים שלוחות באזור פיתוח א' שיתאימו מצד אחד לאקו-סיסטם המקומי ומצד שני יעשירו אותה ויעודדו פיתוח יזמות מקומית. בכך תתרחב הפעילות הקיימת של החממות למקומות נוספים בארץ וייפתחו הזדמנויות חדשות בפני יזמים מקומיים, לרבות נגישות רבה יותר לשירותים אותן מספקות החממות.

כמו כן, תגדיל רשות החדשנות את התקציבים של כל חברות חממה שיפעלו באזור פיתוח א' בסך של כ-500,000 שקל לחברה. מדובר בתמריץ משמעותי, שיסייע לחברות להגיע לאבן דרך פיננסית משמעותית ולהשיג השקעות המשך, וכמו כן יסייע לחממות לבסס פעילות מו"פ משמעותית באזור פיתוח.

בנוסף על כך, המגמות האחרונות בתעשייה ובשווקים מחייבות הוצאות הולכות וגדלות מצד חברות בתחום הביוטכנולוגיה כדי להגיע לאבן דרך מימונית. על מנת לעודד חממות להשקיע במיזמים בתחום הביוטכנולוגיה ולעזור לחברות אלו להגיע לניסויים קליניים בסוף תקופת החממה, רשות החדשנות מגדילה את תקציב חברות אלו, אשר נכנסות לשנה השלישית, בסך של 1 מיליון שקל לכל חברה.

"השינויים הללו ממשים את אסטרטגיית הרשות לקדם חדשנות ומו"פ גם בפריפריה וכן לעודד הצלחה של סטארטאפים בתחומים עם סיכון גבוה, כגון ביוטכנולוגיה", אמר אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות. "כבר היום זירת הזנק תומכת רבות ביזמות בפריפריה בכל תכניותיה. שינויים אלו יתנו לנו כלים נוספים על מנת לעודד חדשנות בפריפריה בהתאמה לאקו-סיסטם המקומי ובעזרה של גורמים מקצועיים שכבר נבחרו לנהל חממות טכנולוגיות בתכנית" אמרה אניה אלדן, מנהלת זירת הזנק. 

בתכנית החממות 18 חממות רגילות וחממה ביוטכנולוגית אחת. 
סטארטאפ מקבל מהחממה סביבת עבודה, תשתיות מו"פ, שירותים אדמיניסטרטיביים, הנחיה טכנולוגית ועסקית, וחשיפה וקשרים
למשקיעים, שותפים ולקוחות פוטנציאליים דרך ה-networking של החממה ובעלי מניותיה.

סטארטאפ בתכנית החממות מקבל את המענקים הבאים:
  1. בחממה רגילה מענק לתקופה של עד שנתיים בגובה של עד 3 מיליוןשקל, המהווה 85% מסך התקציב המאושר על ידי הוועדה. חברה יכולה לקבל מענק נוסף לשנה שלישית בסך של עד 1 מיליון שקל נוספים.ניתן תקציב ומענק גבוהים יותר לחברות בפריפריה.
  2. בחממה ביוטכנולוגית מענק לתקופה של עד שלוש שנים בגובה של עד 6.9 מיליון שקל (2.3 מיליון שקל בשנה) המהווה 85% מסך התקציב המאושר על ידי הוועדה.
הקמת השלוחה כפופה לאישור מראש, אשר יתבסס בין היתר על:
  • התאמת השלוחה לאקו-סיסטם
  • העשרת האקו-סיסטם מעבר לקיים
  • תרומת החממה לעידוד ופיתוח היזמות המקומית
החלטת מועצת הרשות מונחות כעת על שולחנם של שר הכלכלה ושר האוצר לאישרור.