רשות החדשנות תממן פרויקט ישראלי-בריטי שיפתח עבור ענף התעופה טכנולוגיית הדפסה בתלת מימד המבוססת על בינה מלאכותית 

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 11.3.2020
חברות Printsyst הישראלית ו-Valuechain הבריטית הכריזו על שיתוף פעולה לפיתוח טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית. הפיתוח המשותף מאפשר ליצרנים בענף התעופה להעצים את השימוש בטכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד ולשפר את יכולת הייצור. ברשות החדשנות הישראלית וברשות המקבילה לה באנגליה Innovate UK)) התקבלה החלטה על מימון הפרויקט פורץ הדרך.

מרבית הארגונים המשתמשים בייצור מתקדם אינם מכירים לעומק את תהליכי העבודה הנדרשים בטכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד. כדי להגיע לאופטימיזציה של החלקים המודפסים, יש להתייחס למאות פרמטרים. לכן, חברות רבות נתקלות בקשיים ונאלצות לבצע מספר ניסיונות רב עד שהן מגיעות למוצר סופי שיענה על דרישותיהן ויעמוד בדרישות התקינה התעופתית. כל זה הופך את הטכנולוגיה ללא כדאית כיוון שנדרשים לשימוש בה משאבים רבים.
Printsyst פיתחה פתרון תוכנה עבור חברות המעוניינות להשתמש בטכנולוגיות ההדפסה בתלת מימד אך אין להן ניסיון בתחום. החברה פיתחה מערכת מבוססת בינה מלאכותית, המבצעת אוטומציה בכפתור אחד של כלל תהליכי ההדפסה בתלת מימד. שלא כמו הפתרונות הקיימים, הפתרון אינו דורש ידע או ניסיון מוקדם, ומאפשר למשתמשים להתרכז בתכנון החלקים עצמם ולא בתהליך הייצור.

Printsyst פיתחה מנוע מבוסס בינה מלאכותית לביצוע אופטימיזציה לקבצים תלת מימדיים לשיפור יעילות, מהירות וחיסכון בצריכת אנרגיה. הטכנולוגיה יודעת לזהות קבצי תלת מימד ולערוך אנליזה מתקדמת לזיהוי פונקציונליות המודל. לקוחות החברה ברחבי העולם מציינים כיום, כי אחוזי ההצלחה בהדפסת המודלים השתפרו במידה ניכרת, וכך מתאפשר שימוש נרחב יותר בטכנולוגיה.

האלגוריתם שפיתחה PrintSyst מאפשר ביצוע אנליזה מדויקת לפונקציונליות של המודל ונותן חיזוי לגבי ייעודו. כחלק מאותו פענוח מתקבלת באופן אוטומטי המלצה על הפרמטרים הנכונים ביותר להדפסה. בשרשרת הפעולות נלקחים בחשבון: שיטת ההדפסה, חומר הגלם, צפיפות ופרמטרים נוספים רבים. בכך מאפשרת התוכנה הצלחה בהדפסה כבר בניסיון הראשון. למעשה, הטכנולוגיה מייעלת את תהליך העבודה בשלביו השונים, משפרת את איכות המוצר, מקצרת את זמן הכנתו ומקטינה את עלות הדפסתו.

מיקוד בייצור באמצעות Additive Manufacturing הוא המפתח על מנת להגדיל באופן משמעותי את פוטנציאל הצמיחה של ענף התעופה. חברות התעופה ממשיכות להשקיע משאבים רבים בטכנולוגיית הייצור המתקדם, אך אין ברשותן פתרונות חכמים המגדילים את הפרודוקטיביות.

בשילוב התוכנה DNA.am, שפיתחה Valuechain, אשר מנטרת נתונים ומבצעת מעקב שוטף אחר תהליכי הייצור, והטכנולוגיה של  Printsyst, המבצעת ניתוח מעמיק לקבצי תלת מימד לביצוע הדפסה, מתאפשרת יצירת סטנדרטיזציה עבור תהליכי ייצור מוכרים. כך יואץ התהליך של אימוץ הטכנולוגיה על ידי חברות ענק בתחום התעופה.