שוק ה-AI התעשייתי מזנק עם גידול חזוי של 50% בשנה עד 2025

מאת אבישג אשר       פורסם: 23.2.2019
שוק הבינה המלאכותית בתעשיית הייצור צפוי לגדול מהיקף של 1.03 מיליארד דולר בשנת 2018 להיקף של 17.22 מיליארד דולר עד 2025, בקצב גידול שנתי ממוצע (CAGR) של 49.5% בתקופה זו, כך עולה מדו"ח שמתפרסם על ידי חברת ResearchAndMarkets.

לפי המחקר, תעשיית היצור העולמית עוברת גל חדש של מהפכה טכנולוגית, אשר מאיץ את האפשרות ליישם בינה מלאכותית (AI) במפעלים תעשייתיים. פתרונות מבוססי AIמוטמעים בבתי חרושת ומתקני ייצור כדי לשפר את הפיריון על ידי ניצול מירבי של הנכסים, צמצום זמני ההשבתה ושיפור יעילות המכונות. יתר על כן, שימוש בבינה מלאכותית בתעשייה צפוי לשפר את התפוקה באמצעות בקרת איכות על ידי זיהוי פגמים וסיוע בתחזוקה חזויה של מכונות המפעל. שימוש נרחב בנתוני עתק (Big Data), אינטרנט תעשייתי של דברים (IIoT), מפעל חכם ורובוטיקה הם בין הגורמים העיקריים המניעים את הצמיחה בהשוק הזה.
העלייה בעלות העבודה והדינמיקה הנובעת ממנה של היצע וביקוש, יחד עם רמות גבוהות יותר של תפוקה, איכות טובה יותר ופחות טעויות הן המניעים הגלובליים העיקריים לצמיחת ה-AI בשוק התעשייה. לכן, תעשיינים וספקי טכנולוגיה משקיעים סכומים גדולים במחקר ופיתוח כדי לעמוד בצרכי השוק. הבינה המלאכותית בתחום הייצור מובילה לשיתופים של הגורמים השונים בתחום, כגון ספקי חומרה, חברות תוכנה וטכנולוגיה חברות ותעשיינים.

הגורמים המרכזיים המניעים את השוק הם כמויות הנתונים הגדולות שנצברות במערכות המידע, התפתחות טכנולוגיית האינטרנט התעשייתי של הדברים, השיפור בכוח המחשוב והירידה בעלויות החומרה, וכן הגידול בהשקעות ההון סיכון בתחומי החדשנות התעשייתית. גורמים המעכבים את התפתחות השוק הם הססנות בקרב התעשיינים לאמץ טכנולוגיות מבוססות AI. האתגרים הקריטיים העומדים בפני שוק ה-AI התעשייתי כוללים היעדר כוח אדם מיומן במידה מספקת וחששות לגבי היכולת לאבטח את מערכות המידע מפני פריצות ועבירות אחרות.

הגידול בצורך בפלטפורמות חומרה עם כוח מחשוב גבוה יותר להפעלת תוכנות בינה מלאכותית שונות היא גורם מפתח המאיץ את הצמיחה בהיקף מערכות המחשוב בתעשייה. הדו"ח מאפיין ריכוז גבוה של חברות מרכזיות בתחום ה-AI בצפון אמריקה, מה שהופך את האזור לשוק מרכזי לחומרה עבור AI.

יכולת למידת מכונה (machine learning) באיסוף וטיפול בנתוני עתק ויישומה בתחומים תעשייתיים שונים, כגון  ניתוח חיזוי ובדיקת מכונות, בקרת איכות ואבטחת סייבר, כל אלה מזינים את צמיחת השוק הזה. הטמעת טכנולוגיות כמו ראיית מחשב ביישומים כגון רובוטים תעשייתיים, בקרת איכות ושינוע חומרים דוחפת את הצמיחה של טכנולוגיות אלה בתוך שוק ה-AI התעשייתי. ראיית מחשב מנתחת מידע כמו צורות גיאומטריות שונות, נפחים, תבניות, ומספקת משוב חזותי למשתמש, אשר מאפשר להרחיב את יכולת קבלת התובנות האוטומטית. המטרה הבסיסית של טכנולוגיית ראיית מחשב היא לפרש את התמונה המתקבלת באמצעות מצלמה ברזולוציה גבוהה.

במחקר נאספו נתונים ונערכו ראיונות עם מנהלים בכירים ודירקטורים בחברות בארה"ב (25%), אירופה (55%), אסיה פסיפיק (15%) ואחרות (5%). בין החברות הפעילות בתחום נסקרו NVIDIA (ארה"ב), IBM (ארה"ב), אלפבית (Google), Microsoft (ארה"ב), אינטל (ארה"ב), AWS (אמזון),  סימנס (גרמניה), וג'נרל אלקטריק (ארה"ב).