ענף טכנולוגיית ה-IoT צפוי לגדול בקצב שנתי של 25.1% CAGR בין השנים 2017 ל-2022 ולהגיע להיקף כולל של 639.74 מיליארד דולר לעומת היקפו בשנת 2016 - 176.00 מיליארד דולר, כך עולה ממחקר של חברת MarketsnMarkets. המניעים העיקריים לצמיחה המהירה הזו הם התפשטות השימוש בפלטפורמות מחשוב ענן, הירידה בעלויות חיישנים חכמים והגדלת ההשקעות של ענקיות התעשייה בטכנולוגיות ה-IoT

המחקר, שנערך בקרב דירקטורים, מנכ"לים וסמנכ"לים בצפון אמריקה, דרום מזרח אסיה ואירופה, בוחן את טכנולוגיית האינטרנט של דברים בפילוח לפי המרכיבים (מעבד, חיישן, קישוריות, זיכרון, לוגיקה) תשתיות הרשת, פתרונות התוכנה, הפלטפורמות, השירותים, יישומי משתמשי הקצה והגיאוגרפיה. פלח פתרונות התוכנה היה המשמעותי בשוק בשנת 2016 אבל הצמיחה המשמעותית צפויה להתבטא במספר המכשירים המחוברים והדרישה לאחסון נתונים וניתוחם, ואלה יהיו לדעת החוקרים הגורמים העיקריים שיובילו לדומיננטיות של הענף. 

מבין השימושים השונים של טכנולוגית ה-IoT, השימושים התעשייתיים החזיקו בנתח השוק הגדול ביותר ב-2016. להערכת החוקרים מגמה זו נובעת מהצורך של התעשייה להפעיל מערכות חיזוי תחזוקה
((predictive maintenance על קווי היצור כדי לפקח על זרימת הייצור ולמנוע השבתות בלתי מתוכננות. מגמה נוספת שמעודדת תופעה זו היא היוזמות הממשלתיות לעידוד התעשייה המתקדמת, כמו
Industrie 4.0 בגרמניה ו-Plan Industriel בצרפת.

שוק ה-IoT צפוי לגדול בקצב של 25% בשנה בחמש השנים הקרובות

בחלוקה גיאוגרפית, המחקר מוצא שצפון אמריקה החזיקה בנתח השוק הגדול ביותר של ה-IoT בשנת 2016. היקף הפעילות הזה נובע מהתפתחות אקו-סיסטם של מערכות מידע ואימוץ מוקדם של טכנולוגיות מבוססות IoT. עם זה, התמונה הזו עומדת להשתנות כשאיזור דרום מזרח אסיה עומד לצמוח בקצב מהיר יותר מהממוצע העולמי ולתפוס את נתח השוק הגדול ביותר ב-2022. זאת, בשל ההשקעות הגבוהות של חברות רבות בפיתוח מערכות מבוססות IoT וחדירה הולכת וגדלה של האינטרנט לשטחי מסחר ומגורים עתירי משתמשים.

גורם מרסן של השוק העולמי יהיה החשש מפגיעה בפרטיות ובאבטחת הנתונים התעשייתיים. ככל שמספר המתקנים המחוברים לרשת גדל, כך עולה בקצב מהיר כמות הנתונים, מה שמשמש כיעד לפשיעת סייבר במטרה לסחוט כופר מחברות או לעשות שימוש פוגעני במידע. על רקע זה יגדל הביקוש למערכות אבטחה מבוססות חומרה ותוכנה, אם כי החוקרים מעריכים כי החשש מפשיעת סייבר ימשיך ללוות את התעשייה עוד שנים רבות.

ואילו מחקר של חברת Research and Markets מוצא כי שלושה כוחות רבי עוצמה גורמים לשינויים יסודיים בשוק המוצרים התעשייתיים: הפעלה מרחוק (Teleoperation), ייצור מקושר וטכנולוגיית סריקה דיגיטלית, ואלה משמשים בתפקיד מפתח בעידן תעשיית 4.0. 

המחקר מוצא, שהפעלה מרחוק (Teleoperation) ורובוטיקה מרחוק (Telerobotics) משמשות שחקניות מרכזיות באוטומציה תעשייתית ובאינטרנט התעשייתי של הדברים, המתפתח במהירות. רובוטים ומערכות שליטה מרחוק מאפשרים בכמה ענפי תעשייה לשלוט במכונות ובציוד באמצעות הפעלה וירטואלית דרך ממשקי השליטה הראשיים.

הייצור המקושר מתפתח להיות אחד הסקטורים העסקיים החשובים ביותר בתחום האינטרנט התעשייתי של הדברים והוא מייצג הזדמנויות שוק גלובלי חדשות, בעיקר בעולם המפותח וכמוהו גם טכנולוגיית הסריקה דיגיטלית (Digital Twinning), מונח המתייחס למיפוי העולם הפיזי לייצוג דיגיטלי שלו. זהו כלי, שבאמצעותו מערכות אינטרנט של הדברים ומערכות תוכנה משמשות כדי ליצור ייצוג דיגיטלי של אובייקט פיזי או של נכס עסקי. הייצוג הדיגיטלי של האובייקט הפיזי מספק נתונים רצופים לגביו ויכול לתמוך בתהליכי קבלת החלטות בזמן אמת. 
ענף ה-IoT בפילוח לפי איזורים וקצב גידול                                                                        מקור: MarketsandMarkets
מאת אבישג אשר    פורסם: 20.12.2017
הטכנולוגיות החמות של השנים הקרובות: IoT, הפעלה מרחוק, רובוטיקה מרחוק, ייצור מקושר וסריקה דיגיטלית.