שוק תעשייה 4.0 צפוי להגיע ל-155.30 מיליארד דולר עד 2024

מאת אבישג אשר       פורסם: 3.11.2018
על פי דו"ח המחקר האחרון של חברת Zion Market Research, שוק תעשייה 4.0 העולמית נמצא על מסלול צמיחה מזורז שיסחוף אליו את מרבית החברות התעשייתיות בעולם המתועש. הדו"ח מצא כי השוק צפוי לגדול בקצב CAGR של 14.9% בין השנים 2018 ו-2024. ההכנסות בענף צפויות להגיע ל-66.10 מיליארד דולר בשנת 2017 ולגדול עד 155.30 מיליארד דולר ב-2024.

תעשייה 4.0 היא מערכת משולבת המורכבת מאוטומציה, בקרה רובוטית וניתוח נתוני עתק, אשר הולכת וצומחת במהירות בשנים האחרונות. תחום תעשייה 4.0 אינו כלל טכנולוגיה בלבד אלא גם גישות חדשות בתחום הייצור, המבוססות על איסוף נתונים בהיקף רחב, ניתוחם באמצעות כלים דיגיטליים והפקה של תובנות עסקיות ותפעוליות מידיות, המרחיבות את היקף הייצור והתאמתו לדרכי השוק. תעשייה 4.0 משלבת מערכות רובוטיקה ואוטומציה פיזיות עם מערכות שליטה וניתוח ממוחשבות, שימוש במחשוב ענן, אינטרנט של דברים ואבטחת סייבר.
תעשייה 4.0, המכונה גם המהפכה התעשייתית הרביעית, משלבת את ההתקדמות הדיגיטלית והפיזית של הטכנולוגיה עם מרכיבים כמו רובוטיקה, בינה מלאכותית, מחשוב ענן וייצור תוספתי (הדפסה בתלת ממד). רעיון המפעל החכם מביא גישה חדשה לחלוטין לעולם הייצור, שמאפשרת להתבסס על יכולות מתקדמות ולא כוח עבודה זול, ולכן לייצר את המוצרים קרוב לשוקי היעד שלהם. יש למפעל החכם פוטנציאל גדול עבור מפעלים קטנים ובינוניים שיכולים בזכותו לעמוד בביקוש של הלקוחות, להגיב לשינויים של הרגע האחרון ולאפשר יכולת ייצור גמישה.

המחקר של חברת ציון מפלח את השוק לפי טכנולוגיות - רובוטיקה תעשייתית, אבטחת סייבר, האינטרנט של דברים (IoT), הדפסה בתלת ממד, ממשק אדם-מכונה (HMI), נתוני עתק (ביג דאטה), מציאות רבודה (AR) ומציאות וירטואלית (VR) ובינה מלאכותית. כמו כן מוצע פילוח לפי ורטיקלים – תעשיית כלי הרכב, החשמל והאלקטרוניקה, החלל, הכימיקלים, המזון והחקלאות, הנפט והגז, הבריאות, ועוד.

לפי ממצאי המחקר, ציוד תעשייתי היה המגזר הדומיננטי של שוק תעשייה 4.0 העולמי בשנת 2017 והוא צפוי לשמור על מגמה זו על פני תקופת התחזית. גידול בביקושים לציוד תעשייתי צפוי להניע את הביקוש לתעשייה בשוק 4.0 בשנים הבאות. בחלוקה גיאוגרפית, צפון אמריקה היה האיזור שנהנה מנתח משמעותי משוק תעשייה 4.0 במונחים של הכנסות במהלך 2017. עם זה מחברי הדו"ח מציינים שאיזור אסיה-פסיפיק מסתמן כמי שצפוי לצמוח במיוחד במהלך השנים הקרובות.

בין השחקנים העיקריים הפועלים בשוק תעשייה 4.0 העולמית הן החברות IBM, ג'נראל אלקטריק, ABB , אינטל, סטראטסיס הישראלית, מיצובישי אלקטריק, מיקרוסופט, HP, סיסקו ועוד.