שיא במכירת רובוטים תעשייתיים ב-2017 

מאת אבישג אשר       פורסם: 24.7.2018
היקף המכירה העולמי של רובוטים תעשייתיים קבע שיא חדש של 387,000 יחידות במהלך 2017, גידול של 31% בהשוואה לשנת 2016. הגידול המשמעותי ביותר היה בסין – 58%. הגידול בארה"ב היה בשיעור של 6% בלבד והגידול בגרמניה – 8%. נתוני המכירות של הרובוטים ברחבי העולם נמדדים על ידי ארגון הרובוטיקה העולמי (IFR), והם פורסמו כעת בדו"ח של הארגון.

בחלוקה לפי ענפים מתברר כי תעשיית המכוניות (אוטומוטיב) ממשיכה להוביל את הגידול בשימוש ברובוטים תעשייתיים ובמהלך שנת 2017 רכשו חברות המכוניות השונות 125,500 רובוטים חדשים, גידול של 21% לעומת 2016. הגידול הרב ביותר ברכישת רובוטים נמדד בתעשיית המתכת העולמית – 55% לעומת השנה הקודמת, ולאחריה תעשיית החשמל והאלקטרוניקה (33%) ותעשיית המזון (19%). 
בחלוקה לפי איזורים, אסיה מובילה בעולם ברכישת רובוטים תעשייתיים עם סין שהתקינה 138,000 רובוטים חדשים במהלך השנה, יפן עם 46,000 רובוטים חדשים וקוריאה הדרומית עם 40,000 רובוטים חדשים. בצפון אמריקה מובילה ארה"ב עם 33,000 רובוטים חדשים ובאירופה מובילה גרמניה עם 22,000 רובוטים חדשים.

"הגידול בשוק הרובוטים התעשייתיים נמשך בקצב מרשים ברחבי העולם," אומר ג'ונג'י טסודה, נשיא ארגון IFR. "מגמות מפתח כמו דיגיטליזציה, פשטות של תהליכי השימוש ושיתוף אדם-רובוט ללא ספק יעצבו את עתידו של השוק ויניעו אותו בקצב מהיר קדימה".

עם התקדמות המעבר הדיגיטלי בעולם התעשייתי, ייצור אמיתי הולך והופך קשור עם עולם הנתונים הדיגיטליים, דבר שפותח אפשרויות רבות לניתוח באמצעות למידת מכונה. רובוטים ירכשו כישורים חדשים באמצעות תהליכי למידה. באותו זמן התעשייה פועלת כדי לאפשר הפעלה קלה יותר של הרובוטים. בעתיד יהיה הרבה יותר קל ומהיר לתכנת את הרובוטים באמצעות תהליכים אינטואיטיביים. יכולות אלה יהיו אטרקטיביות לא רק למשתמשים קיימים של רובוטים, אלא גם לעסקים בינוניים וקטנים שיוכלו לשלב תהליכים רובוטיים בקווי הייצור ללא צורך בכוח אדם מקצועי מיומן בהפעלת רובוטים. התפתחות זו סוללת את הדרך לתהליך כלל עולמי נוסף: שיתוף פעולה בין בני אדם לרובוטים ללא צורך בגדרות הפרדה, מה שפותח את הדרך לטכניקות חדשות המשפרות את הפיריון והתפוקה, תוך גמישות בייצור והתאמה לכמויות קטנות של מוצרים.