שימוש ברובוטים השיתופיים צמצם לאפס את הסיכונים לתאונות במפעלי תעשייה מסורתיים

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 22.1.2020
יצרנית הבירה והמשקאות קרלסברג, צמצמה בצורה משמעותית את הסיכונים לתאונות במפעל הראשי שלה בפרדריקה, דנמרק, בעקבות השימוש בקובוטים (רובוטים השיתופיים) של חברת Universal Robots. על פי קרלסברג, השימוש ״לא רק שיפר משמעותית את בטיחות העובדים, אלא קירב את המפעל למצב של אפס תאונות״.
 
לדברי תומס קרן רובי, מנהל הפרויקטים במפעל, טרם התקנת הקובוטים קרו על פס הייצור לא מעט תאונות, או "כמעט תאונות". עיקר התקלות קרו בתהליך האריזה, שם נדרשו עובדים אנושיים שיובילו קרטוני אריזה למכונות האוטומטיות. "מדובר היה בעבודה חדגונית ומלחיצה שגרמה ללא מעט חתכים וחבלות לעובדים בה״. 
כפתרון הכניסה קרלסברג לעבודה קובוטים מתוצרת Universal Robots מדגם UR3 ומדגם UR10 (המסוגל להרים עד 10 ק״ג). ״הקובוטים שימשו לאיסוף, אגידה ולהעמסה של מארזי קרטונים אל פס האריזה. בעבודה משולבת של שני הדגמים, הקובוטים יכולים לטפל ב- 500 מארזי קרטונים בשעה ולשחרר את העובדים למשימות חשובות יותר, דוגמת בקרת איכות והשגחה על פסי הייצור״. לדברי רובי, מעבר לקפיצה בפרודוקטיביות, העובדים ששוחררו למשימות אחרות מרוצים הרבה יותר ובטוחים יותר. 
 
״רובוטים שיתופיים, שתפקידם ביצוע משימות מרובות תוך קיום אינטראקציה פיסית עם בני אדם הנמצאים בסביבת העבודה, עובדים כיום בשיתוף מלא עם בני אדם ומשלימים את ׳הראש האנושי׳״, אומר זיו שדה, סמנכ״ל המכירות והשיווק של חברת סו-פאד, נציגת Universal Robots בישראל. ״ישראל היא זירה אוהדת לקבלה של קונספט הקובוטים. יש כאן תעשייה חזקה ופתיחות רבה לאימוץ טכנולוגיות מתקדמות במגוון ענפים מסורתיים, כמו פלסטיק, מתכת ומזון, בפעילויות אריזה, הרכבה, טעינת מכונה ועוד מגוון משימות שיכולות לשחרר לא מעט בני אדם מוכשרים למשימות אחרות. השימוש בקובוטים מציע אפשרות נוחה וקלה לביצוע להגנה על עובדים, ובמיוחד במשימות שהן מעבר ליכולתם של הרובוטים התעשייתיים הכבדים לבצע. על פי ההערכות, השימוש בפתרונות אוטומציה וקובוטים יכול להפחית עד כ-70 אחוז מהפציעות במפעלי הייצור. מעבר לכך, הקובוטים אינם חולים או עייפים, לא משתעממים והם גם לא מתלוננים...״
 
על פי נתונים של The National Safety Council (NSC) האמריקנית, למעלה מ-104 מיליון ימי עבודה ירדו לטמיון בארה״ב בגלל פציעות במהלך שנת 2017. ב-2018, למעלה מ-115 אלף עובדי ייצור ומעל 17 אלף עובדי מחסנים בארה״ב החסירו ימי עבודה בגלל פציעות, נתון שגרם להפסדים כבדים, ישירים ועקיפים למקומות העבודה. 
קובוטים במפעלי חברת קרלסברג. צילום: Universal Robots