שיתוף פעולה פורץ דרך ל- Formlabs ול-Gillette: ידיות בהתאמת המונים

מאת אבישג אשר       פורסם: 20.10.2018
סטארט-אפ המיליארדים Formlabs, שבין מקימיו הישראלי נתן לינדר, החל בשיתוף פעולה עם חברת Gillette, מותג סכיני הגילוח מקבוצת פרוקטור אנד גמבל, לייצור תוספתי של ידיות למכשירי גילוח בהתאמה להזמנתו של הלקוח. הפרוייקט, המכונה Razor Maker, מאפשר ללקוחות להזמין ידית למכשיר הגילוח שלהם בהתאמה אישית, אשר מודפסת  במיוחד עבורם.

פאנקז' באללה, מנהל תחום ז'ילט ו-ונוס בצפון אמריקה, אמר: "הפרוייקט מקדם את המחוייבות שלנו לתת כוח בידי הצרכנים שלנו ולאפשר להם הלכה למעשה לייצר את מכשירי הגילוח שלהם בדיוק כמו שהם רוצים – מותאמים להעדפות הגילוח שלהם, לתקציב, למראה, לצבע ולסגנון". דוד לאקטוס, מנהל המוצרים של פורמלבס, אמר: "התאמת המונים בהדפסה בתלת ממד סוף סוף הופכת למציאות עבור הלקוחות, שיכולים ליהנות ממוצרים שהודפסו במיוחד עבורם. מזה כמה שנים שהפדסה בתלת ממד נמצאת בליבו של תהליך הפיתוח של כל מוצר אבל ללקוחות לא היתה נגיעה בהדפסה בתלת-ממד עצמה".
ידיות מכשירי הגילוח מוצעות ב-48 עיצובים בתלת ממד, שלא ניתן לייצר כמותם בשיטות הייצור המסורתיות. העיצובים כוללים סגנונות גלים, חלות דבש וטקסטורות אורגניות נוספות, בשבעה צבעים שונים ועם אפשרות להוסיף את ראשי התיבות של הלקוח כדי להוסיף התאמה אישית ייחודית. כל אחד מהעיצובים מחולקת לשלוש רמות של הדפסת תלת-ממד: הדפסה חלקית, הדפסה מלאה והדפסה משולבת אפקט כרום. המחר לצרכן נקבע בהתאם לרמת ההדפסה שביקש: 19 דולר, 25 דולר ו-45 דולר, בהתאמה. הידיות מותאמות לסדרות סכיני הגילוח המתקדמות של ז'ילט.

התאמת המונים הוצעה עד היום על ידי חברות נעלי ספורט כמו אדידס, ריבוק ונייקי, וכעת מצטרפת גם פורמלבס למגמה ומציעה נעליים של ניו באלנס מודפסות עבור הלקוח אישית. בנוסף לאלה חברת הקוסמטיקה שאנל מציעה ידיות מותאמות אישית למברשות מסקרה.

חברת פורמלאבס, שגייסה עד כה יותר מ-100 מיליון דולר, היא חד קרן מהירת צמיחה עם הערכת שווי שחצתה את קו מיליארד הדולר. החברה הוקמה ב-2011 והחלה את דרכה כפרויקט בקיקסטארטר. מייסדיה הם יוצאי מעבדת המדיה של MIT ובראשם ד"ר נתן לינדר הישראלי, מקס לבובסקי ודיוויד קרנור. החברה נחשבת ל"אפל" של עולם מדפסות התלת-ממד עם מדפסת שולחנית כתומה, שמאפשרת ללקוחות כמו רופאים, מעצבי מוצר ותכשיטנים להדפיס מוצרים עם בטכנולוגיה סטריאו-ליתוגרפית – ייצור מוצרים פולימריים באמצעות ליזר.