שיתוף פעולה תעשייתי וטכנולוגי בין ישראל וגרמניה

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.10.2018
במסגרת ביקור המשלחת הגרמנית בהובלת אנגלה מרקל, נפגש שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן עם עמיתו הגרמני פיטר אלטמאייר. השרים חתמו על הסכם לעידוד שיתוף פעולה כלכלי ותעשייתי בין המדינות, תוך מתן דגש לתחומי החדשנות התעשייתי, האוטומוטיב, הקלינטק והמחקר והפיתוח.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "גרמניה היא שותפת סחר חשובה וחברה קרובה ביותר של ישראל. אנחנו מעריכים מאוד את התמיכה של גרמניה ואת שיתוף הפעולה ההדוק והרציף בין המדינות ומקווים אף לחזק ולהגביר אותו. כפי שעדכנתי את השר אלטמאייר בפגישתנו הבוקר, ממשלת ישראל והמשרד בראשותי מחויבים להגדלת הסחר בין המדינות. החדשנות הישראלית מעניינת את השוק הגרמני ואנחנו נמשיך לפעול כדי לחשוף את הפוטנציאל העצום הקיים בתעשייה הישראלית בפני ידידנו בגרמניה".
הכלכלה הגרמנית היא אחת מחמש הכלכלות הגדולות בעולם עם חברות רב לאומיות מובילות בתחומי התשתיות (אנרגיה, מים), אוטומוטיב, ציוד אלקטרוני ועוד. גרמניה היא אחת משותפות הסחר החשובות של ישראל באירופה והיחסים הכלכליים עמה רחבי היקף ומשמעותיים וכוללים השקעות של חברות גרמניות גדולות בישראל, כגון קונצרן סימנס שפעיל בתחום הרכבות בישראל, ההשקעה המשמעותית של קבוצת פולקסווגן באפלקיציית שירותי המוניות הישראלית GETT ורכישתה של  ארגוס סייבר סקיוריטיהישראלית העוסקת בפיתוח פתרונות אבטחת סייבר לרכב על ידי חברת קונטיננטל. בנוסף, ענקיות גרמניות רבות המפעילות מרכזי מו"פ בישראל בתחומים כדוגמת תקשורת, מדעי החיים ואוטומוטיב. בין הענקיות הללו הפועלות בישראל אפשר למצוא את מרק, דויטשה טלקום, פולקסווגן, בוש ודיימלר.

הסחר ההדדי בין ישראל וגרמניה חווה צמיחה משמעותית בשנת 2017 והגיע עד לסכום של 7.8 מיליארד דולר. הנתון מהווה עלייה של 1.2 מיליארד דולר ביחס לשנת 2016 בה הסתכם הסחר ההדדי בין המדינות בכ-6.6 מיליארד דולר. ענפי הייצוא המרכזיים מישראל לגרמניה הם מכונות, ציוד אופטי ומוצרי כימיכלים ופלסטיק.  ענפי הייבוא המרכזיים של ישראל מגרמניה הם מכונות, ציוד תחבורה ומוצרי כימיכלים.  השר כהן הביע את הערכתו בתמיכת גרמניה להמשך יצירת שיתוף פעולה הדוק ורציף בין המדינות וציין כי כולו תקווה אף לחזק ולהגביר אותו. 

נתוני הסחר העדכניים מצביעים על המשך עלייה בסחר ההדדי בין ישראל וגרמניה גם בשנת 2018.  נכון לחודש יוני 2018 סך הייצוא הישראלי לגרמניה עומד על 937.2 מיליון דולר, עלייה של 107.4 מיליון דולר ביחס לתקופה המקבילה ב-2017 בה עמד הייצוא על 829.8 מיליון דולר (גידול של כ-12.9% ביחס לתקופה אשתקד). סך הייבוא הישראלי מגרמניה לאותה התקופה עומד על 2881.4 מיליון דולר, עלייה של 685.5 מיליון דולר ביחס לתקופה המקבילה ב-2017 בה עמד הייבוא על 2195.9 מיליון דולר (גידול של כ-31% ביחס לתקופה אשתקד).
שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.                   צילום: יח"צ