שלד מכאני לביש ראשון מסוגו יאפשר העצמה פיזית של עובדים

מאת אבישג אשר       פורסם: 10.11.2018
חברת Comau, יצרנית פתרונות אוטומציה תעשייתיים מתקדמים, משיקה את MATE, שמוגדר כ-exoskeleton, שלד חיצוני מכאני לביש. המוצר נועד להגביר את יכולות העבודה של העובדים ואת איכותה על ידי תמיכה וסיוע בביצוע עבודות מתמשכות, חוזרות ונשנות.

בבסיס הטכנולוגיה של ה-MATE נמצא מנגנון פאסיבי המבוסס על קפיץ, אשר מאפשר להעניק תמיכה משמעותית ביציבת העובד ובתנועות הקבועות שהוא מבצע, וזאת מבלי שהוא מכביד על גופו או  MATE מפריע לתנועותיו. שלד ה-MATE אינו מצריך מנוע או מתקן חשמלי אחר, ולכן גם אינו מעמיס על העובד משקל סוללות. השלד מסוגל להתאים עצמו לכל תנועה של הכתף תוך שהוא נצמד לגוף כמו "עור שני", וכך הוא מאפשר לעשות את אותן פעולות לאורך זמן רב יותר ותוך שיפור הדיוק ואיכות העבודה.
התכנון של האקסו-שלד נעשה תוך התבססות על עקרונות ארגונומיים מתקדמים, בשיתוף פעולה עם חברת Össur, המתמחה באורתופדיה לא פולשנית ועם חברת IUVO, שהוקמה על בסיס טכנולוגיות שפותחו במכון האיטלקי לביורובוטיקה (Scuola Superiore Sant'Anna), שממוקדות בפיתוח טכנולוגיות לבישות.

מנהל השיווק של חברת קמו, מאוריציו קרמוניני, אומר: "אנו גאים במיוחד על פיתוח טכנולוגיה לבישה חדשנית זו. MATE תוכנן בשיתוף פעולה הדוק עם עובדי מפעלים, והוא  נותן מענה לצרכים הייחודיים שלהם. עם האקסו-שלד שלנו הם יוכלו לעשות את אותן משימות אבל להתעייף פחות. מבחינת חברת קמו מדובר בהזדמנות מצוינת לפרוץ דרך את שוק עולמי, שלפי נתוני IFR, גדל ביותר מ-60% בין 2015 ל-2017 וצפוי להמשיך ולצמוח בשיעור של 25% בכל שנה עד 2020. אנו מאמינים כי המגזר התעשייתי מהווה כשליש מהשוק הפוטנציאלי של שלד ה-MATE".

מוצר ה-MATE ממחיש את החזון של קמו ואת מחוייבותה של החברה לטכנולוגיות חדשניות, פתוחות וקלות לשימוש. החברה הגדירה את אסטרטגיית HUMANufacturing שלפיה עובדים אנושיים יהיה גם בעתיד השחקנים המרכזיים על רצפת הייצור, מוקפים בטכנולוגיות המפעל החכם ומוצרים מתקדמים ודיגיטליים, בינה מלאכותית ורובוטים בשיתוף פעולה. תחת אסטרטגיה זו קמו מפתחת טכנולוגיות נוספות בשיתוף IUVO ו-Össur, שבמרכזן שיתוף בני אדם וטכנולוגיה במערכת ייצור שלמה והרמונית. MATE תוכנן ופותחה במרכז ה-HUMANufacturing של קמו בעיר Pontedera באיטליה.