שרגא ברוש: מהפיכת תעשייה 4.0 דורשת כוח-אדם איכותי

מאת אבישג אשר       פורסם: 1.2.2018
"התעשייה הישראלית צריכה כוח אדם איכותי שייצור את מוצרי העתיד תוצרת 'כחול לבן' וישמור על מקומה של ישראל, כמי שעומדת בחוד החנית של הטכנולוגיה העולמית", כך אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, בפתיחת ועידת התעשייה 2018 של התאחדות התעשיינים, שמתקיימת היום במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, בהשתתפות בכירי הממשלה והמגזר העסקי בישראל.

ברוש הוסיף: "ממשלת ישראל קשובה כיום לתעשייה הישראלית בעיקר לאור התכנית 'נטו תעשייה' שהקציבה מיליארדי שקלים לקידום החברות היצרניות בישראל. בין השאר התכנית הקציבה מיליארד וחצי שקלים לחינוך הטכנולוגי במשך שלוש שנים, שזה סכום מדהים שיעזור ליצור את הדור הבא של החדשנות הישראלית".

לדבריו ישראל עומדת בפתחה של מהפיכת תעשייה 4.0 ועל כן התעשייה זקוקה לעובדים מיומנים בתחומי התעשייה החדשים, שישמרו על מקומה של התעשייה הישראלית כמי שעומדת בחוד החנית של הטכנולוגיה העולמית.
שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר בכנס: "זו האחריות של המדינה לסייע ליצואנים ולתעשייה הישראלית, ורק באמצעות תעשייה חזקה תהיה לנו כלכלה חזקה. כלכלה חזקה צריכה מגזר עסקי חזק כי מי שמשלם את המיסים שמאפשרים זאת הוא ומעסיק עובדים שמשלמים מיסים הם המגזר העסקי. ולכן זה חיוני לעודד את המגזר העסקי ולנסות להגדיל אותו עד כמה שאפשר". לדבריו הכלכלה הישראלית היא בין עשר הכלכלות המבטיחות בעולם, ויש שפל היסטורי ברמת האבטלה בישראל, וכל זאת בזכות הכלכלה והתעשייה החזקה, שמאפשרת לממשלה לבצע פעולות חברתיות חשובות כמו תיקון עוול היסטורי של העלאת קצבאות הנכים.

השר כהן התייחס למשבר שער הדולר ואמר: "יש לעמוד מול הבירוקרטיה והספקולנטים ולהילחם בהם בצורה אגרסיבית. אם בנק ישראל לא יכול לעבוד ביום שישי מול הספקולנטים, שישכור חברה שתעשה זאת, כי משבר הדולר חמור מאוד".

ברוש הודה לכהן ואמר: "אכן משבר הדולר הוא בעיה עצומה וקשה ליצואנים ואנחנו נמצאים במלחמה יומיומית, שחורגת כבר הרבה מעבר למשבר הדולר. עם שער הדולר לבדו היינו מסתדרים, ועם שער היורו לבדו היינו מסתדרים, אבל הכל ביחד כבר כבד עלינו. אבל כיום אנחנו אופטימיים ואמינים שלמרות כל הקשיים,התעשייה יכולה לצמוח, שכן כיום הממשלה קשובה לנו, מה שלא היה בעבר. הרבה שנים לא היה שר תעשייה בישראל ונשארנו לבד להילחם במערכה, אבל כיום יש לנו אותך השר כהן, שמראה נכונות ויכולת אמיתית לעזור לתעשייה הישראלית".
נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, בנאומו בכנס הבוקר                                                          צילום: ספי שילה