שר הכלכלה לנשיא המדינה: עתיד התעשייה הישראלית טמון במהפכת תעשייה 4.0

מאת אבישג אשר    פורסם: 20.2.2018
מפגש מיוחד קיים היום נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין עם שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, במסגרתו הציגו נציגי משרד הכלכלה בפני הנשיא ושר הכלכלה את המהפיכה התעשייתית הרביעית ואת התכנית הלאומית לייצור מתקדם, שמקדם המשרד בימים אלו.

המפגש נערך במסגרת יוזמה מיוחדת של נשיא המדינה לפרוש את לשכתו במקומות שונים במדינת ישראל לרגל שנת השבעים. במהלך השנה תנדוד לשכת הנשיא לערים מכל שבטי מדינת ישראל והיעד הראשון הוא העיר מעלות-תרשיחא, עיר משותפת לדתיים, חרדים וחילונים, ערבים ויהודים.

במשך היום קיים הנשיא את פגישותיו בעיר, ובין השאר ערך סיור במפעל Sanmina SCI, המתמחה בייצור מכשור רפואי ותעשייתי. לסיור התלוו השר אלי כהן וצמרת משרדו, ראש העיריה שלמה בוחבוטיו"ר התאחדות התעשיינים בצפון ומנכ"ל חברת טלידור, הנרי צימרמן, ראש זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, ד"ר מלכה ניר ומנכ"ל סנמינה
מארק קרויזר. במסגרת הסיור הציגה מיכל פינק, סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה, את התוכנית האסטרטגית של משרד הכלכלה והתעשייה לקידום המהפיכה התעשייתית הרביעית ולמינופה לטובת התעשייה המסורתית והתעשייה המתקדמת.
התכנית האסטרטגית מתייחסת לחמישה מישורים, בהם נדרשת פעילות ממשלתית:
  • פיתוח תשתיות נדרשות (מו"פ, סיוע בייצוא, משיכת משקיעים הנגשת ידע וכו')
  • עיבוי שירותי הליווי והייעוץ לחברות באמצעות הקמת המכון לייצור מתקדם
  • פיתוח תוכניות מתאימות להשקעות הון
  • הגברת הזמינות של הון אנושי מיומן לתעשייה
  • מיתוג מחדש של התעשייה המסורתית
מיכל פינק הציגה בפני הנשיא ושר הכלכלה את ההזדמנויות, האתגרים והחזון של המהפיכה התעשייתית הרביעית. היא אמרה כי מהפיכת תעשייה 4.0 מחברת את העולם הפיזי אל העולם הדיגיטלי ובאמצעותו את רצפת הייצור אל הספק והלקוח הסופי. היא הוסיפה: "המעבר לייצור מתקדם מביא לתמורות משמעותיות באיזון בין תחרות המבוססת על עלויות כוח אדם לבין תחרות המבוססת על יצירת ערך, יעילות ויתרון טכנולוגי. כך נפתח חלון הזדמנויות חדש לחיזוק ולשדרוג התעשייה המקומית בייצור מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה וביעילות רבה יותר, מה שיכול להגביר את יכולת התחרותיות של התעשייה המייצרת בישראל. מיצוי הזדמנויות אלו צפוי להוביל לשיפור כושר התחרות של החברות ולהעלאת הפריון לעובד. אלה צפויים להתבטא גם בשיפור ברווחיות וגם ברמות השכר ולהביא לצמיחה מחודשת של התעשייה ולספק מנוע צמיחה חזק נוסף למשק". 
סיור במפעל סנמינה. מימין: קרויזר, בוחבוט, הנשיא ריבלין, השר כהן                                          צילום: מארק ניימן, לע"מ