תנופת השקעות ממשלתיות בחדשנות תעשייתית בארה״ב 

מאת אבישג אשר       פורסם: 21.3.2018
ארצות הברית מרחיבה את היקף ההשקעות שלה במרכזי מחקר ופיתוח של חדשנות תעשייתית. כך למשל, מכון הייצור הדיגיטלי והחדשנות האמריקני (DMDII) הכריז על הקמת מרכז סייבר תעשייתי בהשקעה ראשונית של 750,000 דולר במימון משרד ההגנה האמריקני (DOD). המרכז ישמש כמעבדת ניסויים ליצירה והטמעה של טכנולוגיות אבטחת סייבר חדשות שישמשו להגנה על קווי יצור ברחבי ארצות הברית. הפעילות הזו מרחיבה את שיתוף הפעולה עם הסקטור הפרטי, שמקיים מכון DMDII, אחד משורה של מכוני מחקר תעשייתי שנתמכים על ידי משרד ההגנה האמריקאי לקידום הייצור התעשייתי החדשני בארה״ב.

התמיכה המאסיבית של המימשל האמריקאי בחדשנות בתעשייה יכולה לשמש מודל למקבלי ההחלטות בישראל. כך, באירוע ההשקעה השתתפו בכירים במערכת הפוליטית. הסנאטור דיק דורבין אמר: ״מרכז הסייבר ​​החדש מרחיב את החדשנות שמתבצעת ב-DMDII והופך את התעשייה האמריקאית לתחרותית יותר ובטוחה יותר. כעורך דין פרטי נאבקתי לקבלת מימון פדראלי קבוע ואני גאה לתמוך ולקדם את מרכז הסייבר החדש״. ראש עיריית שיקגו רם עמנואל אמר: ״זו הדרך שבה ננצח בשווקי העתיד. עם השקת מרכז הסייבר לייצור תעשייתי שיקאגו מחזקת את מעמדה כמובילה עולמית בתחומי התעשייה המתקדמת ואבטחת סייבר, עם אקו-סיסטם המשלבת בסיס חזק של יצרנים גדולים וקטנים, אוניברסיטאות וקהילות מחקר ייחודיות״.
מנכ״לDMDII  תומאס מקדרמוט, אמר: ״השקת מרכז הסייבר ממחישה את הסיבה לקיומו של DMDII אנחנו צריכים לחשוב על הבטחת ציוד הייצור שלנו כמו על אבטחת המחשבים האישיים שלנו ומכיוון שזו בעייה מורכבת יותר השותפים שלנו יגיעו לשם הרבה יותר מהר בזכות שיתוף הפעולה שיזמנו״. הוא ציין שארה"ב היא היעד העיקרי למתקפות סייבר ובשנת 2015 כמעט מחצית מהיצרנים שהותקפו היו בארה"ב.

מרכז הסייבר הזה הוא דוגמה למגמה שמתרחשת בארה״ב ובמקומות נוספים בעולם המערבי: השקעות ממשלתיות וציבוריות במחקר ופיתוח של חדשנות בתעשייה, מתוך הבנה שהעתיד טמון בחדשנות תעשייתית. מחקרים מצאו שהגידול בתוצר הלאומי והרחבת הייצוא קשורות בקשר הדוק למידת החדשנות וההובלה הטכנולוגית של התעשייה, ומדינות נחשלות בתחום זה הולכות ומאבדות נתחי שוק בינלאומיים.

 

דוגמה נוספת הוא מרכז הצויינות הלאומי לייצור תוספתי בארה״ב, שהוקם על ידי ארגון התקינה ASTM. זה בחר שלושה שותפים בהליך תחרותי: חברת EWI, אוניברסיטת אובורן מאלבמה וארגון NASA. בראש המרכז יעמדו פרופ׳ נימה שמסאי מאוניברסיטת אובורן ודאג וולס ממרכז החלל מרשל של נאסא. במכון החדש מתכוונים לפתח טכנולוגיות הדפסה בתלת-ממד שיאפשרו לפתח תעשיית ייצור כלי רכב קרקעיים וחלליים בחלקיק מהעלות שלהם כיום.  

ראש עיריית שיקאגו רם עמנואל, באירוע השקת מרכז הסייבר                                                             צילום: DMDII