״אנו נכנסים לעידן האוטומציה השיתופית״. נשיא Universal Robots יורגן ואן הולן בראיון מיוחד לקראת ה-WeAreCOBOTS, תערוכת הרובוטים השיתופיים הווירטואלית הגדולה בעולם

מאת יחיאל ינאי       פורסם: 10.6.2020
"סגר הולך וסגר בא, ואנחנו פוגשים בימים אלה דרישות אוטומציה שנובעות מצמצום כוח העבודה במפעלי תעשייה שונים. התמונה העתידית תהיה, כנראה, זו: הצורך להיעזר בבני האדם למשימות מורכבות ימשיך להיות משמעותי, אבל, את המשימות הפשוטות יותר ישאירו לקובוטים״. כך אומר יורגן ואן הולן, נשיא ,Universal Robots בראיון מיוחד, לקראת תערוכת הרובוטים השיתופיים הווירטואלית הגדולה בעולם, הנושאת את השם WeAreCOBOTS, שתיערך בשבוע הבא (16 עד 18 ביוני) ברשת האינטרנט.

ביקשנו לשמוע מה יהיה באירוע החדשני, איך עוברים את תקופת הקורונה והאם העידן החדש כבר מביא לתנופה באימוץ האוטומציה במפעלים ברחבי העולם. ״אנו נכנסים לעידן האוטומציה השיתופית״, הוא קובע.
מחקרים שונים מראים כי מציאת עובדים מיומנים היא עדיין אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור חברות יצרניות. התשובה היא אוטומציה?

יורגן ואן הולן: ״כיום מילוי משרה לא מאוישת בתעשייה לוקח בממוצע כ-30 יום. כשמדברים על משרות בעלות רמת מקצועיות גבוהה, המספר כבר קופץ ל-93 יום בממוצע. מאז תחילת שנת 2018 יש ירידה שהולכת ומקצינה בגידול בייצור בארה״ב, כמו גם בשאר העולם.

"אחד הפתרונות שנבחנו בעבר ואומצו בלא מעט מקומות, היה ההצטיידות ברובוטים תעשייתיים - צעד הגיוני ודי מתבקש. הרובוטים הראשונים התעשייתיים שנכנסו לזירה אכן שיפרו את התפוקה, אבל הטכנולוגיה הייתה ונותרה יקרה ודרשה זמן רב ברכישה ובהתאמה לצרכים, כמו גם בהתקנה, בהכשרת המפעילים, בשטח הרב שנזקקו לו ובאמצעי המיגון הכבדים שנדרשו.

"אחד הפתרונות שזוכים בשנים האחרונות לעדנה ולאימוץ נרחב בתעשייה זו הטכנולוגיה של הקובוטים (הרובוטים השיתופיים). ככלי אידיאלי בידי היצרנים המודרניים, הקובוטים משלבים יכולות פיזיות ומערכות שליטה דיגיטליות יחד עם גמישות והתאמה מלאה לעבודה בשיתוף פעולה עם בני האדם״.

זוהי בעצם "אוטומציה שיתופית"?

״ה׳אוטומציה השיתופית׳ מספקת אפשרות ויכולת לניצול טוב ויעיל יותר של כוח האדם בארגון: היא למעשה משחררת את בני האדם מהעיסוק בעבודות על פס הייצור שהן מסוכנות לבריאות, מונוטוניות ומתסכלות, לטובת משימות ותהליכי עבודה שדורשים את היצירתיות והמוח האנושי, או משימות שנולדו אף הן בעידן התעשייתי החדש. הכישורים האנושיים והיכולות של הקובוטים מתמזגים להפקת הטוב משני העולמות. זהו מצב ייחודי בו לוקחים את הכישורים ויצירתיות החשיבה של עובד מיומן בתחומו ומחברים אותו לקובוט שמספק מצידו יכולות להתמודד עם מגוון משימות כגון הרכבה, הזנה, פריקה ובקרת איכות תוך כדי הגדלת תפוקת עבודה ושמירה על איכות ייצור וביצועים סביב השעון.

"זו גם הסיבה שניתן למצוא כיום קובוטים במגוון רחב מאוד של תעשיות ותחומים, מרפואה עדינה ועד כריית מחצבים. במידה רבה, הקובוטים הם מעין גרסת חומרה לאינטליגציה הרבודה עליה מדברים בעולם התוכנה. במקום להחליף את בני האדם ביחידות אוטונומיות, הקובוטים מחזקים את היכולות האנושיות בכוח נוסף, דיוק ויכולות עיבוד נתונים, כך שהם יכולים לספק יותר ערך למפעילים ולארגון שבו הם פועלים״.

האם צפויה השפעה ארוכת טווח של מגפת הקורונה על התעשייה?

״ללא ספק! היא תשנה חלק מכללי המשחק. מצב האבטלה, כפי שמסתמן כיום, הולך ומעמיק. סביר שכל אותם אנשים טובים שאיבדו את מקומות עבודתם, יחפשו נואשות תחליפים. גם אם מאות אלפים או מיליונים יחליטו לבצע הסבה לפסי ייצור, גם אז עדיין יישארו עמדות לא מאוישות. ההערכה הפחות אופטימית היא זו שהאנושות תעבור למתכונת של ׳עבודה בגלים׳, של סגר הולך וסגר בא. המצב בתעשייה יילך ויחריף. מעניין לציין, שכבר בימים אלה אנו פוגשים דרישות לאוטומציה שנובעות מצמצום כוח העבודה במפעלים השונים".  

כאמור, בשבוע הבא תארח חברת Universal Robots (UR את תערוכת הרובוטים השיתופיים הווירטואלית WeAreCOBOTS. המבקרים משלל תעשיות יוכלו להצטרף (ללא תשלום) להרצאות של טובי המומחים, להיכנס לביתנים הווירטואליים ולחזות בהדגמות חיות של מוצרי אוטומציה חדשים. האירוע הכל-אירופאי שיכלול יותר מ-50 הרצאות חיות ויותר מ-30 ביתנים וירטואלים, ייערך בארבע שפות.

מה ייחודי בכנס הווירטואלי שתערכו בשבוע הבא?

נשיא Universal Robots יורגן ואן הולן: ״ההשקה של תערוכת הקובוטים הווירטואלית היא דרך חדשה ומסעירה להיפגש במרחב הקיברנטי עם כל מי שמעוניין כיום ללמוד עוד ועוד על עולם האוטומציה. לקהל שיגיע ממגוון רחב של תעשיות וחברות, אנו מציעים הזדמנות להבין את הטרנדים בתחומי האוטומציה, במיוחד בהתאמה לעידן הקורונה – עם הנחיות הריחוק החברתי, ההפרעות בשרשרת האספקה וההמשכיות העסקית שעימה מתמודדים ביום יום אינספור מפעלי תעשייה ברחבי העולם״.

                                           להרשמה לתערוכה לחץ כאן
 
נשיא Universal Robots יורגן ואן הולן. צילום יח"צ