11% מההשקעות בתחום טכנולוגיות תעשייה 4.0 מגיעות לישראל

מאת אבישג אשר       פורסם: 3.11.2018
ישראל הופכת למרכז חדשנות תעשייתית, כאשר סטארט-אפים ישראליים משכו ב-2017 כ-11% מהשקעות ההון-סיכון בתחום זה בעולם. זאת לעומת 7% מההשקעות בשנת 2014. כך עולה מנתונים שפרסמו ארגון סטארט-אפ ניישן סנטרל (SNC) וחברת דלויט.

מחברי הדו"ח מציינים כי למרות שהתחום התעשייתי בישראל קטן ביחס לעולם, חברות טכנולוגיה ישראליות מרבות לבחור בו כדי לפתח פתרונות חדשניים לעולם התעשייה החכמה. במסגרת המהפכה התעשייתית הרביעית, "תעשייה 4.0", נוצרים שווקים חדשים לטכנולוגיות מטלטלות שוק, ויזמים ישראלים כבר מזהים הזדמנויות אלה ומציעים פתרונות לתעשייה העולמית והישראלית. שלא כמו בתחומי ההייטק האחרים, שבהם יזמים ישראליים פונים כבר בשלב הראשוני לשוק הגלובלי, בתחום המפעל החכם מעדיפים היזמים לנסות את הטכנולוגיה ראשית בתעשייה הישראלית המסורתית, שהיא זירה טובה לבחינה של הטכנולוגיות.

לפי הדו"ח, השקעות הון סיכון בחברות סטארט אפ שעוסקות בתעשייה חכמה צמחו בקצב צמיחה שנתי ממוצע (CAGR) של 40% בשנים האחרונות. קצב הצמיחה זה גבוה באופן משמעותי יותר מקצב הצמיחה הכללי של ההשקעות בעולם, שהגיע ל-21% בלבד. נתונים אלה מבוססים על ניתוח ועיבוד נתוני דלויט, CB Insights, Pitchbook, טק קראנץ', Traxcn ו-Venture Pulse.
לפי נתוני סטארט-אפ ניישן סנטרל, חברות טכנולוגיה ישראלית שעוסקות בתעשייה חכמה מעסיקות בין 11 ל-50 עובדים והתחומים שזכו למימון הגבוה ביותר תחזוקה חזויה, אבטחת סייבר, חישה ודימות וכן אופטימיזציה של התפעול. תחום התחזוקה החזויה (Predictive Maintenance) היה התחום העיקרי בהשקעות שקיבל (30%) שהושקעו בטכנולוגיות המשלבות יכולות בתחומי ניתוח מידע וטכנולוגיית חישה. בתחום אבטחת סייבר (15% מסך ההשקעות) מפתחות החברות יכולות הגנת סייבר המגנות על המאפיינים הייחודיים והרגישים של קווי היצור ומערכות עיבוד מידע תעשיתיות. בתחום החישה והדימות (20% מההשקעות) מתאפיינות הטכנולוגיות ביכולות גבוהות של חיישנים וניתוח בינה מלאכותית של צילומים וסריקות. תחום האופטימיזציה של התפעול זכה בנתח משמעותי מההשקעות (25%) והוא מציע טכנולוגיות המתבססת בעיקרה על יכולות ניתוח מידע מתקדמות.