2,000 רובוטים נעים בתיאום מושלם במפעל המכוניות של סיאט

מאת אבישג אשר       פורסם: 17.5.2018
הרבה תהליכים מתרחשים בעת ייצור מכונית סיאט, כולל ריקוד מורכב של מאות רובוטים, שאינם מתעייפים ואינם מאבדים את התזמון המדוייק לעולם. המופע המרשים מתחיל בחמש בבוקר במפעל בניית גופי המתכת של המכוניות במרטורל, ספרד. 2,000 רובוטים ו-1,700 עובדים אנושיים מתחילים לעבוד בבת אחת ובמטרה משותפת: לבנות גוף מכונית תוך דקה.
כך נראית כוריאוגרפיה נוסח תעשייה 4.0 של סיאט: 2,000 רובוטים רוקדים ברציפות, אלפי זרועות מכאניות מתקרבות ומתרחקות מגוף המכונית, מטפלות ב-2,300 חלקים מדי יום. הרובוטים פועלים בהרמוניה ובתנועה מתמשכת במשך 24 שעות ביממה, והיכולות שלהם מגוונות ביותר, כולל ריתוך חלקי גוף שונים, הרכבת דלתות רכב ובחינה מחמירה של מבנה המוצר המוגמר ברמת איכות של מכשירי מדידה מדויקים.

הרקדנים המכניים מציגים מגוון של גדלים וצבעים, החל מרובוטים קטנים בגובה מטר ועד רובוטי ענק בגובה ששה מטר. חלקם כתומים, אחרים צהובים, חלקם מצוידים במלקחיים,  חלקם בחיישנים. התכונה המשותפת העיקרית שלהם היא שהם קלים וגמישים, ועדיין מסוגלים להתמודד עם משקל של עד 700 ק"ג. הזרועות הרובוטיות מבצעות פירואטים חינניים של 720° ולבצע עד 16,000 ריתוכים מדוייקים. לרוב הרובוטים יש שיה צירי חופש, מה שמאפשר להם לבצע שילובים מדהימים של תנועות אנכיות, אופקיות, סיבובים על המסילות, גישה מלמעלה, מלמטה ומהצדדים. למופע המתוזמר והמתואם זה יש גם מנצח, 390 מנצחים ליתר דיוק - צוות העובדיםך האנושיים שמפקח על העבודה האוטומטית ושומר קשר עין הדוק עם כל המתרחש במפעל.  

מחדר הבקרה הם מנטרים בזמן אמת את תנאי המתקנים ואת התיאום שלהם עם שאר העובדים. תחת המעקב של העובדים מתנהלת המהפיכה התעשייתית הרביעית הלכה למעשה: הרובוטים לא רק משחררים את עמיתיהם האנושיים מכל העבודה המונוטונית והמעייפת, אלא שהם מבטיחים היעדר  מוחלט של תאונות עבודה. אבל זה לא הכל, כי הרובוטים, כך מתברר, נעשים יותר ויותר מתוחכמים: הם מעבירים חלקים ממקום אחד לאחר במהלך הייצור והם מסוגלים למגוון גדול של פעולות לפי דרישה: ריתוך, חיבור והברגה, הדבקה, ומדידה קפדנית ביותר של המבנה הסופי, שמסוגל לאתר חריגות זעירות של שתי עשיריות המילימטר.

סיום תהליך ההרכבה הוא באחריותם המוחלטת של העובדים האנושיים, שרק לאחר אישורם יוצאת המכונית מקו הייצור. אבל שיתוף הפעולה עם הרובוטים התעשייתיים מאפשר למפעל לשחרר גוף מכונית שלם כל 68 שניות.
מפעל ההרכבה של סיאט, ספרד                                                                                                         צילום: יחץ
הרובוטים מרתכים, מבריגים, מצפים, מדביקים, ומגלים חריגות של 2 עשיריות מילימטר, ומוציאים גוף מכונית שלם כל 68 שניות.