42Q מציגה: ערכת התנעה למפעל הדיגיטלי

מאת אבישג אשר       פורסם: 2.3.2018
חברת 42Q מסן חוזה, קליפורניה, הציגה ערכת התנעה (Starter Kit) למפעל הדיגיטלי, אשר מאפשרת להניע ולהאיץ את המעבר הדיגיטלי של המפעל. ערכת ההתנעה מכילה פונקציות למעקב אחר רצפת הייצור, יכולות מעקב אחר תקלות ודיווחי בינה עסקית (BI). ערכת ההתנעה היא חלק מפתרון הענן של 42Q, שמאפשר לייצרנים לממש ערך מהמעבר הדיגיטלי בתוך שבועות ספורים.

ב-42Q מסבירים, כי מנהלים רבים בעולם התעשייתי נמנעים מלהתחיל במהלכים לכניסה למעבר דיגיטלי בגלל חששות מאורך התהליך, המורכבות שלו והעלויות הכרוכות בו. מחקר של חברת LNS Research מצא, שרוב היצרנים מבינים את הערך הגלום עבורם בהטמעת מערכת ביצוע ייצור (MES (Manufacturing Execution System ואולם רק 20% מהם משתמשים בפועל בטכנולוגיה זו. "העלויות והמורכבות של הטמעת פלטפורמת MES קניינית של החברה יכולה להגיע במונחים של זמן-לערך ל-9 עד 18 חודשים עבור פונקציונליות בסיסית," אומר סריוואט רמסוואמי, סמנכ"ל ההנדסה ב-42Q, "תעשיינים שמעוניינים לעבור לתהליך הדיגיטלי לא צריכים להמתין זמן כה רב". 
חברת 42Q התמחתה במערכת MES מבוססות ענן, עם יתרונות ברורים בעלות הבעלות וביעילות בהשוואה למערכת הקנייניות מהדור הקודם. ואולם בחברה עדיין מזהים חששות מפני התחלת תהליך המעבר הדיגיטלי, שמא יהיה ארוך ויקר ואף יפגע בתהליכי הייצור תוך כדי פיתוחו, ולכן עלה הפיתרון החדש: ערכת ההתנעה, שמבטיחה תהליך בן שבועיים שבסופו ניתן יהיה להתחיל ולהפיק ערך מהתהליך הדיגיטלי.

הערכה כוללת את פונקציות הליבה, הנדרשות לשליטה ולניהול פעולות ייצור קריטיות, המבוססות על שירותי ענן, כולל שירות בינה עסקית - ערכת כלים המפיקה נתונים בזמן אמת ותצוגה גרפית של כל פעולות הייצור. שירותי מעקב רצפת הייצור כוללים מעקב מלאים, ניהול זמן מחזור, ניהול הזמנות, בקרת ניתוב התהליך, אימות עובדים והוראות עבודה. פונקציות בקרת האיכות כוללות תחומים קריטיים בייצור ואיתור תקלות. לאחר שהנהלת המפעל עושה שימוש בערכת ההתנעה, היא יכולה להרחיב את הפונקציונליות של המערכת בהתאם לצרכים שלה ולעבור ללא עיכובים למערך מפעל דיגיטלי מלא.

מוצר נוסף שהשיקה החברה הוא Rapid IIoT, מערכת מבוססת שירותי ענן המספקת קישוריות מהירה של כל יחידות הייצור במפעל לענן ומעניקה יכולת מעקב, שליטה וניתוח מידע בזמן אמת. המוצר מחבר בקלות ציוד ייצור כגון יחידות PLC, שרתי SCADA, מכשירי IIoT, חיישנים חכמים ועוד לפלטפורמת הייצור מבוססת הענן. הפתרון כולל קישוריות לרצפת הייצור, אחסון בזמן אמת של נתוני המפעל, בקרת תהליכים סטטיסטיים וניתוחי משתמש קצה ודיווחים, שנועדו כולם לפשט את המעבר הדיגיטלי במפעלים ואת יישום האינטרנט התעשייתי של דברים (IIoT).

המערכת המלאה שמציעה 42Q היא מערכת MES מבוססת ענן, שפועלת בין מערכת תכנון המשאבים הארגונית (ERP) לבין ציוד הייצור במפעל, מה שמאפשר תשתית מתאימה ופשוטה להטמעה של טכנולוגיות מפעל חכם ותעשייה 4.0. על הבסיס המערכת של 42Q יכול המפעל לחצות את גבולות הייצור המסורתי ולהיכנס לעולמות האוטומציה, ההנדסה, התפעול וטכנולוגיות המידע (IT). מערכות אלה מוטמעות כיום בכ-60 מפעלים ברחבי העולם. 
ערכת התנעה של 42Q. מעבר דיגיטלי בתוך שבועיים                                                                             צילום: יח"ץ
תאגיד Sanmina חצה את רף 25,000 יחידות הייצור המחוברות לענן באמצעות IIoT מבוסס שירותי המידע של 42Q
 
אחד המפעלים הבולטים שמשתמש בטכנולוגיה של 42Q הוא תאגיד Sanmina Corporation. לאחרונה חצה הארגון את רף 25,000 יחידות הייצור המחוברות לענן. באמצעות המערכות של 42Q יכולים המפעלים של החברה ליישם את תכונת ה-Rapid IIoT ולהתחבר לרשת ה-IIoT באופן מיידי, כדי לאפשר מעקב ושליטה בקווי הייצור בזמן אמת, ובקרת איכות לרוחב כל תהליכי הייצור. חברת סנמינה, יצרנית ציוד רפואי ומכשירים אלקטרוניים מפעילה 50 מפעלים חכמים ברחבי העולם, אחד מהם בכרמיאל בישראל, שם ערך נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקור בשבוע שעבר.

מפעלי סנמינה היגרו ממערכות MES מקומיות קניניות למערכת MES מרכזיות מבוססות ענן באמצעות הכלים של 42Q. "אנחנו משתמשים במערכות MES מבוססות ענן לחיבור קווי יצור אוטומטיים, מערכות שרשרת הספקה ואת רצפת הייצור והדבר הביא לשיפורים דרמטיים בתפעול העסקי שלנו," אומר מנש פאטל, סמנכ"ל מערכות מידע בסנמינה. "כעת הצוותים מקבלים החלטות מהר יותר, בהתבסס על מידע בזמן אמת. עם יותר מ-25,000 מכונות ייצור מחוברות ברחבי העולם, צוותי הייצור מקבלים דיווח מיידי ברגע שפרמטר ייצור כלשהו יורד מתחת ליעד המתוכנן. אנשי בקרת האיכות יכולים להבטיח כעת שקווים עם קצב ייצור מואץ פועלים היטב, שכן הם במעקב כל העת. 42Q אפילו מבטיחה את רמת ההכשרה הטכנית של עובדי הייצור, ברגע שהם סורקים את התג שלהם או מזדהים בעמדת העבודה שלהם".
מפעל של קבוצת סנמינה                                                                                                      תצלום: אתר החברה