נתי כהן: "אם מדינת ישראל לא תרושת לאורכה ולרוחבה בסיבים אופטיים לא נגיע לעידן הדיגיטלי הבא"

מאת אבישג אשר       פורסם: 22.12.2018
משרד התקשורת יוצא בשורה של צעדים שישנו את שוק התקשורת הישראלי בכל הקשור בתשתיות מתקדמות שהן הבסיס לחדשנות בתעשייה ובתחומי משק רבים נוספים. זאת, אחרי שנים ארוכות של הזנחת תשתית התקשורת והעדפת התחרות על המחירים לצרכן. המשרד פרסם את תנאי הרישיון החדשים והמקלים של פרויקט הנחת הסיבים האופטיים של חברת החשמל וסלקום, שיהוו את התשתית החיונית לרשת התקשורת החדשה. כעת צפוי המשרד לפרסם גם את עקרונות המכרז לפרישת רשתות הדור החמישי (5G) של התקשורת הסלולרית, שיביא איתו מהפיכה אמיתית בתחומי תעשייה 4.0 והמפעל החכם.
בוועידת ישראל לעסקים של גלובס, שהתקיימה בשבוע שעבר אמר מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן: "אם מדינת ישראל לא תרושת לאורכה ולרוחבה בסיבים אופטיים לא נגיע לעידן הדיגיטלי הבא, ולכן ההתערבות שלנו מאוד חשובה בנקודה זו". הוא הסביר את מצבה העגום של תשתית התקשורת המתקדמת בישראל (11% חדירה בלבד) בכך שבזק נמנעה מלהיכנס לתחום פרישת רשתות הסיבים האופטיים. "המטרה שלנו היא להפוך את הקערה על פיה, כך שבתוך חמש שנים תהיה חדירה של 80%. בזק כבר צריכה מזמן להיות שם ויש לה את היכולת להיות שם. כל מה שמתבצע כרגע נעשה על ידי חברות קטנות, שמשקיעות הון תועפות על מנת לממש את החזון שלנו והביא לציבור בשורה גדולה יותר. נשמח מאוד שגם בזק יהיו יחלק מתהליך פריסת הסיבים האופטיים ונעשה הכל שזה יקרה בסופו של דבר".

כהן אמר כי רשת התקשורת של הדור החמישי תחולל מהפיכה במדינת ישראל: "הדור החמישי הוא מהפיכה, שלא רק משפרת את שירותים שאנחנו מקבלים היום, אלא שהיא מהפיכה מסוג אחר לגמרי. אם אנחנו נסתכל קדימה על תוכנית ארוכת טווח, שממקסמת בתוכה גם את התשתיות הנייחות וגם את הניידות וגם את היכולת שלנו להביא ליישומים אחרים לגמרי כמו ערים חכמות, תחבורה אוטונומית, חקלאות אוטונומית, חינוך שונה לחלוטין. אם לא נתקדם לא נהיה ערוכים למהפכה של הדור החמישי".
נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת.                                                                                         צילום: משרד התקשורת