84% מהחברות התעשייתיות צופות הכנסת תהליכי ייצור דיגיטליים בשנה הבאה

מאת אבישג אשר       פורסם: 4.7.2018
מנהלים בתעשייה המסורתית והתעשייה עתירת הידע מלאי אופטימיות באשר לצמיחה הצפוייה בשנה הקרובה, ולמעבר לטכנולוגיות ייצור מתקדם. במחקר שערכה התאחדות התעשיינים SME במישיגן וחברת Platine, עולה כי 93% מקרב חברות התעשייה מצפות לגידול דו ספרתי במהלך השנה הבאה, כש-84% מהן מדווחים על הכנסת טכנולוגיות ייצור מתקדמות.

המחקר נערך בקרב ל-400 מנהלים בתעשייה בדרגות בכירות בתחומי התעופה והחלל, הרכב, הרהיטים והתעשייה הכימית. המחקר מצא קשר הדוק בין צמיחה צפויה בתעשייה לבין מידת החדשנות המשולבת בתעשייה.

תהליכי החדשנות המרכזיים שאותרו היו ארבעה: מעבר דיגיטלי מתהליכים מבוססי ניירת לתהליכים דיגיטליים, שיתופי פעולה בתחום שרשרת האספקה, שילוב חיישנים חכמים לאורך התהליך התעשייתי מרצפת הייצור ועד החנות ומעבר לאוטומציה ורובוטיקה.

המחקר הגדיר קבוצה של מובילים תעשייתיים – חברות שצופות גידול דו-ספרתי ובו בזמן גם מדווחות על תקני איכות משופרים. שיעור המובילים התעשייתיים האלה מקרב משתתפי הסקר הגיע ל-24%. מהתוצאות עולה כי לקבוצת תעשיות אלה יש מאפיינים ייחודיים. כך למשל, 37% מהם תיארו את רמת הדיגיטליזציה של המפעל שלהם כ"דיגיטלית ברובה" לעומת שיעור של 25% בלבד בקרב חברות אחרות.
עוד נמצא כי חברות OEM נוטות להשקיע בחדשנות יותר מאשר ספקי ציוד ורכיבים. כך נמצא ש-67% מחברות ה-OEM כבר משריעות בדיגיטליזציה של תהליכים במפעל לעומת 21% בלבד מחברות בכל תחום תעשייתי אחר.

מה מקוות החברות התעשייתיות לשפר בזכות המעבר לטכנולוגיות תעשייה 4.0? מתברר כי השאיפה השל מרבית החברות, 62% מהנשאלים, היא שהמעבר הדיגיטלי יסייע בהגדלה משמעותית של תפוקת הייצור.  החברות גם נשאלו על החששות שלהם מהמעבר לדיגטליזציה מלאה של תהליך הייצור ונמצא כי החשש העיקרי הוא בצד הטכנולוגי: הדאגה אם ימצא כוח האדם המתאים והידע המקצועי שיאפשר לאמץ טכנולוגיות חדישות.

מנכ"ל ארגון SME, ג'ף קראוזה, אמר: "הבנת האתגרים שקהילת התעשיינים ניצבת בפניהם והתוכניות שלהם בבואם לאמץ טכנולוגיות מתקדמות היא עניין קריטי בדרך להצלחה. המחקר מלמד אותנו מה מצבה של התעשייה, מה השיעה עד כה וכמה עבודה נותרה עדיין להשלמת המשימה".
אבנר בן פורת, מנכ"ל חברת פלאטין, אמר: "זה מרגש, אם כי לא מפתיע, שמרבית הנשאלים מתכוונים לקדם את המעבר הדיגיטלי בשנה זו. פלאטין מתכוונת השנה לתמול במעבר הדיגיטלי של חברות תעשייתיות רבות ברחבי העולם". לדבריו פלאטין מתמחה באופטימיזציה של תהליכים תעשייתיים באמצעות טכנולוגיות בינה מלאכותית ואינטרנט תעשייתי של הדברים (IIoT). טכנולוגיה של החברה כבר מותקנת בחברות מובילות כמו איירבוס, התעשייה האווירית, טריאומף, General Atomics ועוד. החברה משתפת פעולה עם גוגל קלאוד, GE דיגיטל, סימנס, מקינזי בואינג ועוד בהתקנת טכנולוגיות תעשייתיות מתקדמות.