מאת אבישג אשר       פורסם: 28.3.2018

בעוד חברות אחרות שוקלות האם ומתי לבצע מעבר דיגיטלי, חברת Trumpf הגרמנית השיקה את המפעל החכם הראשון בעולם בטכנולוגיות תעשייה 4.0, אשר תוכנן מלכתחילה לתהליכי ייצור מקושרים דיגיטלית. טרמפפ היא יצרנית מכשור מתכת וטכנולוגיות ייצור מתקדמות, בין השאר כלי ייצור תוספתי (הדפסת בתלת ממד) לחלקי מתכת.

מלבד המשימה העיקרית של ייצור, המפעל החכם של טרמפפ, המשתרע על שטח של 4,600 מ"ר,  משמש גם כאתר ייעוץ והדרכה של הלקוחות תוך הדגמה, הלכה למעשה, של פתרונות ייצור מקושרים דיגיטליים. בהקמת המפעל הושקעו 13 מיליון אירו וסכום דומה הושקע בציוד ובמכונות.

המפעל החדש מדגים מערך יצור מתוחכם, מקושר דיגיטלית, של כל תהליך הייצור של לוחות מתכת משלב ההזמנה הראשונית, העיצוב, הייצור והמסירה. שיקגו היא שוק מרכזי בארה"ב למוצרים בתחום עיבוד המתכת. כ-40% מתעשיית עיבוד המתכת האמריקאית ממוקמת במדינות שסביב העיר.

"בשבילנו, אמריקה היא אחד השווקים החשובים ביותר ובשיקגו אנחנו יכולים להציג את חזון הייצור התעשייתי הדיגיטלי שלנו ללקוחות במערב התיכון, ממש על מפתן ביתם. כך אנחנו יכולים לעבוד איתם ולקדם את הייצור המקושר של עידן תעשייה 4.0", אמר ניקולה לייבינגר-קמולר, מנכ"ל קבוצת טרמפפ.

המפעל החדש מפגין ארכיטקטורה מותאמת וחדשנית: חדר הבקרה והמסכים הגדולים שבו מציגים  נתונים בזמן אמת על ביצועי תהליכי הייצור. אולם היצור, באורך 55 מטרים, מאכלס קו מקושר של ייצור מתכת, שמרכזו מעגן אחסון גבוה שמספק חומרים לכלי הייצור המחוברים אליו. "שביל השמיים" הוא שמה של מרפסת גבוהה המשתרעת לאורך רצפת הייצור, ומאפשרת תצפית מגבוה על מהלך הייצור ועל זרימת החומרים לאורך התהליך כולו. המרפסת המתכתית היא למעשה חלק מקונסטרוקציית התמיכה בתקרה מבנה פלדה, אשר יוצרה על ידי אחד מלקוחות טרמפפ באטלנטה.

חברת טרמפפ הגדילה את היקף המכירות שלה בשוק האמריקאי ב-14% בשנה האחרונה, ל-42 מיליון אירו, מה שהופך את ארה"ב לשוק השני בגודלו שלה, אחרי גרמניה. לייבינגר-קמולר אמר כי החברה מתכננת להמשיך ולהתרחב בארה"ב ופתיחת המפעל חכם בשיקגו הוא ציון דרך. הוא התריע כי המדיניות של הנשיא טראמפ להגנת מיסוי על תעשיית המתכת האמריקאית תפגע בכולם: "התעשייה זקוקה לשווקים חופשיים כמו שאנשים זקוקים לאוויר לנשימה. סחר חופשי והוגן, כמו גם חילופי מומחים, הם הדרך היחידה לשפר את רמת החיים של כל בני האדם - בין אם בארצות הברית, בגרמניה או במקומות אחרים בעולם".

Trumpf השיקה מפעל חכם בשיקגו

אולם הייצור במפעל החכם של טרמפפ בשיקאגו          צילום: Trumpf