Universal Robots השיקה קובוט למשימות העמסה עד 16 ק"ג 

מאת יחיאל ינאי      פורסם: 23.9.2019
Universal Robots, יצרנית וחלוצת הקובוטים (רובוטים שיתופיים) בעולם, השיקה את ה- UR16e, קובוט למשימות העמסה כבדות, המתמודד בהצלחה עם משקל של עד 16 ק״ג. הקובוט החדש, אידיאלי למשימות אוטומציה הדורשות טיפול ושינוע של חלקים ואביזרים כבדים. איגוד תעשיות הרובוטיקה קבע כי עד 2025 34% מהרובוטים הארגוניים יהיו קובוטים.

״באווירת האי ודאות הכלכלית כיום, יצרנים חייבים לבחון אימוץ של פתרונות ׳גמישים׳, כדי להישאר בתחרות״, אומר נשיא Universal Robots יורגן פון הולן. ״עם הקובוט החדש אנו עונים על הדרישה הגוברת בשוק לרובוטים שיתופיים שיכולים להתמודד עם משימות הרמה של אובייקטים כבדים, באמינות וביעילות. ההשקה מרחיבה משמעותית את ההיצע של קו הקובוטים שלנו ונותן ליצרנים יותר דרכים לשפר ביצועים, להתמודד עם בעיות כח אדם ולפעול להגדלת עסקיהם״. 
 
עד לפני כמה שנים הרובוט הרגיל היה מכונה גדולה ומגושמת שפעלה בכלוב מגן, והייתה בלתי נגישה לעובדים מסביב, שנאלצו לשמור מרחק כדי לא להיפגע. הרובוט הרגיל היה מסובך לתפעול, ולקח ימים ושבועות כדי להכניסו לעבודה.

לעומת הרובוט הרגיל, קובוט (Collaborative Robot) - כשמו כן הוא, הוא רובוט שמשתף פעולה עם בני אדם. הוא מוצב בצמוד לבני האדם העובדים לידו ואיתו ומסייע להם בעבודות מונוטוניות, משעממות, מלוכלכות ומסוכנות. ניתן לעבוד ממש ממש קרוב אליו. הוא בטיחותי ביותר, ניתן להעברה בקלות מעמדה לעמדה וכל אחד יכול לתכנתו בצורה מהירה וקלה. הקובוטים כיום רב תכליתיים, ויש כאלה שמסוגלים לאחוז ולשנע ביצים, ללטש מכוניות, לשטח ארגזים, לברור חלקים, למיין (באמצעות מצלמה ובינה מלאכותית) ועוד.

Universal Robots נוסדה בשנת 2005 מתוך רצון להנגיש את טכנולוגיית הרובוטים לכל, על ידי פיתוח רובוטים תעשייתיים קטנים, שבטוח לעבוד במחיצתם, ידידותיים למשתמש ובתמחור גמיש.
Universal Robots שינתה את הפרדיגמה של האוטומציה בייצור והקובוטים שלה כיום משמשים במגוון תעשיות ברחבי העולם. בניגוד לפתרונות אוטומציה מסורתיים, יקרים, מורכבים ומסוכנים לבני אדם, החברה נותנת ליצרנים מכל גודל, את הכלים להכנסת אוטומציה באמצעות קובוטים הקלים ביישום והתקנה, עם תיכנות מהיר ואפס הפרעה לפעילות קווי הייצור שמסביב.
מאז כניסתו לשוק של הרובוט השיתופי הראשון בשנת 2008, מכרה Universal Robots מעל 37 אלף קובוטים במגוון תעשיות ברחבי העולם, כולל בישראל.

תחום הקובוטים כיום הוא התחום בעל הצמיחה המהירה ביותר בקטגוריית האוטומציה התעשייתית. איגוד תעשיות הרובוטיקה (RIA) קבע כי עד 2025 התחום ינגוס 34% משוק הרובוטים הארגוניים. על פי מחקר חדש של חברת Energias מניו-יורק, שוק הרובוטים השיתופיים ערוך להתרחבות ולצמיחה בקצב שנתי  של %  57.4 והוא צפוי להגיע לשווי של 4.4 מיליארד דולר עד שנת 2023. לפי המחקר, הצמיחה הזו מונעת מהרחבת ההשקעות בטכנולוגיות תעשיה 4.0 על ידי התעשייה, המחיר הנמוך יחסית של רובוטים שיתופיים ושיעורי תשואה גבוהים על ההשקעה. 
ה- UR16e, שפותח על בסיס פלטפורמת קובוטי ה-e-Series המצליחה של Universal Robots, מציע מספר יכולות ויתרונות ליצרנים:

הטמעה מהירה, תכנות פשוט ותפיסת שטח קטן.
תכנותו של ה- UR16e פשוט ואין צורך רב בניסיון קודם או ידע מיוחד. תוך שעה ניתן לפרוק אותו, להתקינו, לתכנתו ולהכניסו לעבודה. העובדה שהוא תופס שטח רצפה קטן, משמעותה שקל לשלבו בכל סביבת עבודה כמעט – בלי הפרעה לסביבה.

ארגונומי וחסכוני.
העובדה שה- UR16e מסוגל להעמיס עד ל-16 ק״ג, משמעותה חיסכון ניכר בתפעול השוטף והעלויות שהיו כרוכות בהפעלת גורמים אנושיים באותו מיקום.

דיוק ועמידות.
ה- UR16e עמיד במיוחד ומפגין אמינות רבה, ההופכים אותו למיכון אידיאלי למשימות הרמה אוטומטיות, כמו גם להשגחה על מכונות כרסום CNC, כולל השגחה על מספר רב של חלקים – בלא להתפשר על דיוק הביצוע.

״אנו ב-UR ממשיכים לדחוף את גבולות הגזרה של מה אפשרי ככל שמדובר באוטומציה שיתופית״, אומר פון הולן. ״כיום, אנו מקלים על כל יצרן באשר הוא ליהנות מכוחה של האוטומציה על ידי הכנסת קובוט שבנוי לעשות יותר מאשר כל קובוט אחר״.
לדבריו, ה- UR16e (כמו אחיו לסידרת ה-e) כולל חיישני הפעלת כוח, 17 פונקציות אבטחה הניתנות להתאמה (כולל מרחקי עצירה) ותכנות אינטואיטיבי.
ה- UR16e אף עומד בכל התקנים המחמירים ביותר כשמדובר בשיתוף פעולה רובוט-אדם.