פיתוח חדש: קובוט מתנייד למשימות אקסטרים: מרים 16 ק״ג,  קודח, מבריג ומרכיב, ומחליף עובדים ברצפת הייצור בשל קשיי נגישות וחומרים רעילים

שיתוף פעולה בין שתי חברות הרובוטיקה  Universal Robotsו-Robotnik  הביא לפיתוח משותף - קובוט (רובוט שיתופי) מתנייד שמיועד למשימות אקסטרים ויכול לנוע באופן עצמאי בכל תנאי הקרקע כארבע שעות רציפות. היכולות המיוחדות נמצאות בעובדה שכל גלגל מצויד במנוע משלו וכי ההספק של היחידה המתניידת עומד על 4800 וואט.

 הקובוט החדש, RB-EKEN, יכול באמצעות הזרוע הרובוטית להרים משאות במשקל של עד 16 ק״ג ובאמצעות חלקו התחתון לגרור משאות עד למשקל של 300 ק״ג. ניתן לשלב בקובוט מגוון חיישנים, דוגמת מצלמות ליום וללילה, מערכת GPS, לייזרים שונים ועוד. בין השאר יכולה הזרוע של UR לבצע מגוון משימות קדיחה, הרמה ומיקום, הברגה והרכבה.

המפתחים מייעדים את הקובוט ה"קרבי" למשימות ניטור ובקרה, ולשימושים תעשייתיים במקומות שבהם יש קושי להעסיק בני אדם בשל קשיי נגישות או בשל הימצאות חומרים רעילים וכד׳, וכן למשימות הובלה במבנים סגורים ובתנאי שטח.

באדיבות Robotnik ו-UR

לדברי זיו שדה, סמנכ״ל השיווק בחברת S-PAD, נציגת Universal Robots בישראל, החידוש בקובוט הוא בעובדה שמדובר בשילוב מנצח שמאפשר לגורמי התפעול לנהל מחדר הבקרה נוכחות מרחבית מגוונת ומענה לסוגיות שיש בהם אלמנטים של בטיחות ותנאי סביבה. "כשמדובר בפעילות ברצפת הייצור המפעלית אנחנו רואים יותר ויותר פתיחות לשילוב של קובוטים עם עגלות רובוטיות שמאפשרות ניידות מקסימלית והרחבת טווח הפעילות של הקובוט".