יח"צ. באדיבות סטרטסיס

לפני נתוני הלמ"ס, מגזר התעשייה בישראל מונה כ-13 אלף חברות, המעסיקות בסך הכול כ-320 אלף עובדים, כ-10% מכלל המועסקים במשק.  מסקר שערכה לפני מספר חודשים התאחדות התעשיינים אודות מגמות המעבר בתעשייה הישראלית לתעשייה 4.0, עולה כי בשנת 2021 חל גידול נוסף של כ-20% בהיקף התעשיינים החלו ליישם את המעבר לתעשייה 4.0, גידול של 10% בהשוואה לשנת 2020. עוד עולה מהסקר, כי 85% מבין התעשיינים המשיבים שביצעו השקעות בתעשייה 4.0 דיווחו על שיפור בפריון. 76% דיווחו על צמצום פחת, וכ-44% דיווחו על חיסכון בעלויות האנרגיה. 

לדברי יו”ר המכון לייצור מתקדם ומנכ”לית Tefen מלי ביצור פרנס, "בשנתיים שחלפו מאז הקמתו, המכון סייע למאות מפעלים, קטנים כגדולים, בפריפריה ובמרכז, להתחיל את הדרך לעבר תעשייה חכמה ויעילה יותר, ומהפירות נהנה כל מפעל באופן פרטני, אך גם המשק כולו". 

לדבריה, "הגברת הפריון וחיזוק התעשייה המקומית, בייחוד בימים של שיבושים בשרשרת האספקה העולמית, היא יעד לאומי". 

נכון לחודש מרץ 2022, המכון ערך כ- 250 אבחונים למפעלי תעשייה מתחומי המתכת, פלסטיקה וגומי, הרכבות אלקטרוניות, ריהוט ועוד. מתוך כלל המפעלים שסיימו את תהליך האבחון והייעוץ, כ-200 נמצאים כבר בשלבי הטמעה של טכנולוגיות. "על פי הנתונים שנאספו על ידי המכון עד כה בעשרות חברות הנמצאות בשלבי הטמעה, חל שיפור של 26% במדד בשלות תעשייה 4.0 ושיפור ממוצע של כ- 25% בפריון", מסכמת יו”ר המכון לייצור מתקדם.